Pandemia w Polsce. Prof. Religa: jeśli mamy symptomy przeziębienia, powinniśmy udać się na izolację

- W chwili obecnej najważniejsze jest utrzymanie dystansu społecznego. Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie osoby mające symptomy przeziębienia, samodzielnie poddawałyby się izolacji i unikały kontaktów z innymi osobami. To przyczyniłoby się do znacznego ograniczenia rozpowszechniania się wirusa COVID-19 - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Religa (WUM).

2020-10-24, 18:42

Pandemia w Polsce. Prof. Religa: jeśli mamy symptomy przeziębienia, powinniśmy udać się na izolację
Zdj. ilustracyjne. Foto: Simon Kadula/ Shutterstock

Rozmowa dotyczyła pandemii COVID-19 w Polsce. - Liczba zakażonych stale wzrasta i należy oczekiwać, że będzie dalej rosła. Biorąc pod uwagę przypadki bezobjawowe, zakażonych może być nawet sto razy więcej osób. Restrykcje, które zostały wprowadzone, przyczynią się do tego, że postęp epidemii będzie spowolniony. Celem jest uniknięcie sytuacji, gdy służba zdrowia i personel pomocniczy nie mogą udzielić pomocy wszystkim potrzebującym - ocenił prof. Piotr Religa.

Posłuchaj

Prof. Piotr Religa w rozmowie na temat COVID-19 w Polsce (Temat Dnia/Gość PR24) 22:40
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Koronawirus free polska śląsk shutt-1200.jpg
COVID-19 w Polsce. Dr Szarowska: jednakowe zasady bezpieczeństwa powinny być w całym kraju

"Ludzie są przekorni"

Jak podkreślił, "w chwili obecnej najważniejsze jest utrzymanie dystansu społecznego. Optymalnie byłoby, gdyby wszystkie osoby mające symptomy przeziębienia, samodzielnie poddawałyby się izolacji i unikały kontaktów z innymi osobami. To przyczyniłoby się do znacznego ograniczenia rozpowszechniania się choroby. Niestety ludzie są przekorni i nie chcą poddać się rygorowi. Stąd ograniczenia".

Noszenie maseczek pomaga zmniejszyć ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 (Polskie Radio)
Noszenie maseczek pomaga zmniejszyć ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 (Polskie Radio)

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił również uwagę na wsparcie dla chorych ze strony osób z ich najbliższego otoczenia. - Większość osób przechodzi chorobę w domu i tutaj niezwykle ważna jest pomoc rodziny. W przypadku leczenia koronawirusa potrzebne jest w wielu przypadkach leczenie przeciwzakrzepowe i wykonywanie zastrzyków, a więc pomoc osób poza służbą zdrowia - wskazał.

Czytaj także:

- Obecnie choroba istnieje od 10 miesięcy i nie ma potwierdzonych badań medycznych odnośnie powikłań. Istnieje pewien stopień uszkodzenia płuc, ale nie jest to wyłącznie typowe dla SARS-Cov-2. Inne powikłania nie są na razie zbadane i potwierdzone. Wiadomo, że powikłania u osób przechodzących wirusa bezobjawowo lub mających lekkie symptomy, są znikome lub nie ma ich wcale. Większe powikłania są u osób, które wymagały leczenia szpitalnego - podsumował lekarz.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ewa Wasążnik
Gość: prof. Piotr Religa (WUM)
Data emisji: 24.10.2020
Godzina emisji: 18.05

REKLAMA

PR24/pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej