Nancy Pelosi pozostanie przewodniczącą Izby Reprezentantów w USA? "Trudno jej będzie cokolwiek zrobić"
- Dotychczasowa szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej będzie w niedzielę ponownie ubiegać się o stanowisko przewodniczącego niższej izby Kongresu USA. Oczekuje się, że najpewniej nie utraci tej funkcji.
2021-01-02, 23:20
80-letnia Pelosi jest pierwszą w historii kobietą, która w roku 2007 objęła najwyższe stanowisko w Izbie Reprezentantów. Media amerykańskie spekulują, że przyszła kadencja będzie jej ostatnią na Kapitolu.
Powiązany Artykuł
"Dekret niezgodny z konstytucją". Trump nie przyjmuje porażki, kwestionuje legalność wyborów
Jak przypomina dziennik "USA Today" listopadowe wybory przyniosły Demokratom straty w Izbie Reprezentantów. Ich przewaga nad rywalami skurczyła się i wynosi 222 do 211. O wyborze nowego szefa Izby Reprezentantów zadecyduje większość i w przypadku, kiedy wszyscy są obecni wymagane jest poparcie 218 kongresmenów.
Gazeta przytacza wypowiedź Michaela Hardawaya, byłego doradcy przewodniczącego konwentyklu Demokratów w Izbie Reprezentantów, który twierdzi, że nowa kadencja będzie dla Pelosi najtrudniejszym testem. - Będzie miała progresywnych przeciwko umiarkowanym prawie na każdym kroku. Trudno jej będzie cokolwiek zrobić, ale faktem jest, że jeśli ktokolwiek może to zrobić, to Nancy Pelosi - uważa Hardaway.
REKLAMA
Zestaw "zgodny z agendą Bidena"
Inni eksperci zwracają uwagę, że z powodu zmniejszonej w wyniku ostatnich wyborów przewagi Partii Demokratycznej nad Partią Republikańską kluczowi w negocjowaniu kompromisów staną się na Kapitolu umiarkowani ustawodawcy. Jeśli do tego dodać spory wewnątrzpartyjne, spowolni to uchwalanie planowanego przez prezydenta-elekta Demokratę Joe Bidena programu legislacyjnego.
Powiązany Artykuł
"Bezpłciowa" Izba Reprezentantów. Demokraci forsują nowy regulamin z neutralnymi określeniami
Według "USA Today" mimo zredukowanej przewagi Demokratów w niższej izbie Pelosi opracowała jasny, zgodny z agendą Bidena, zestaw priorytetów na następne dwa lata. Na szczycie listy są: ograniczenie pochodzących z anonimowych źródeł funduszy dla polityków, reforma systemu imigracyjnego, sprawdzanie karalności nabywców broni palnej oraz ocena potrzeb w zakresie infrastruktury.
Tymczasem według lokalnych mediów w San Francisco z powodu frustracji wywołanej niedostatecznym wsparciem finansowym obywateli w dobie pandemii COVID–19 w piątek doszło do chuligańskiego czynu w domu Pelosi. Nieznani sprawcy podłożyli na terenie posesji świński łeb, wylali sztuczną krew oraz umieścili na drzwiach garażu hasła wyrażające rozgoryczenie z powodu fiaska próby przegłosowania w Kongresie wypłaty Amerykanom po 2000 dolarów zapomogi.
REKLAMA
pkr
REKLAMA