Polska gospodarka odrabia pandemiczne straty. Wzrost PKB w II kwartale
Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka okres "pandemicznej smuty" ma za sobą – szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. O ile w I kwartale tego roku PKB skurczył się o 1 proc., to już w II kwartale czeka nas gwałtowne odbicie – wzrost gospodarczy przyspieszy do 9 procent rdr.
2021-05-04, 13:47
Według analityków polską gospodarkę napędza popyt zagraniczny.
"Marcowe dane o aktywności gospodarczej sugerują, że PKB w I kw. 2021 r. skurczył się o 1 proc. – to wynik o 1 pkt proc. lepszy, niż wskazywały rynkowe prognozy z początku miesiąca. Także II kw. przyniesie zdecydowane odbicie – wzrost przekroczy 9 proc. rdr" - wskazano w najnowszym wydaniu "Miesięcznika Makroekonomicznego PIE".
Polską gospodarkę napędza popyt zagraniczny, odradza się też konsumpcja krajowa
Dodano, że "mankamentem pozostaną niskie inwestycje", a polską gospodarkę "napędza popyt zagraniczny".
Powiązany Artykuł
Jaki będzie wzrost polskiego PKB? Rada Ministrów przyjęła Wieloletni Plan Finansowy na lata 2021-2024
W opinii analityków dobre wyniki przemysłu z nawiązką zrekompensują wolniejsze odbicie konsumpcji. Jak przypomniano, sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 15 proc. rdr; w kwietniu będzie to ok. 25 proc.
"Są to wysokie wyniki, jednak wciąż podyktowane efektem bazy statystycznej – wydatki ogranicza bowiem sytuacja epidemiologiczna" - zwrócili uwagę eksperci.
Mimo to polscy konsumenci deklarują "wysoką skłonność do większych zakupów". PIE oczekuje tym samym dodatkowego przyśpieszania konsumpcji po zniesieniu restrykcji.
Powiązany Artykuł
Kiedy polska gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii? Znamy opinię analityka Deloitte
Koronawirusowe straty odrabia obecnie sektor motoryzacyjny, meblowy i elektroniczny
PIE przypomniał, że w ubiegłym roku sektor motoryzacyjny, branża meblowa czy elektroniczna zawieszały produkcję po zerwaniu łańcuchów dostaw, a obecnie przeżywają okres prosperity. "W efekcie eksport netto podwyższy dynamikę wzrostu o 1,1 pkt. proc. w I kw. oraz o ponad 2 pkt. proc. w II kw." - oceniono.
REKLAMA
Jest też szansa na odbicie inwestycji
"Marcowe dane sugerują wolniejsze odbicie inwestycji – szacujemy, że w I kw. wolumen był o 7,8 proc. niższy niż w analogicznym kwartale 2020 r. W II kw. wartość będzie zbliżona do tej rejestrowanej w najdotkliwszym kwartale pandemii" - ocenił PIE.
Powiązany Artykuł
Badanie: w czasie pandemii nie spadła kreatywność i witalność polskich przedsiębiorców
Z koronawirusowego dołka nadal jednak nie wyszło budownictwo
Analitycy przyznali, że "mankamentem pozostaje słaba aktywność w budownictwie" – w marcu produkcja sektora spadła o 10,8 proc. "Spodziewamy się podobnego wyniku w kwietniu i stopniowego wzrostu dynamiki w kolejnych miesiącach" - wskazali, dodając, że jest to efekt zastoju na rynku nieruchomości komercyjnych i wolniejszej realizacji projektów infrastrukturalnych.
PAP, jk
REKLAMA