"Był spójny w tym, jak żył i co mówił, na tym polegała jego wielkość". Prof. Kucharczyk o Prymasie Wyszyńskim
- Prymas Stefan Wyszyński bezpośrednio zetknął się z komunizmem i narodowym socjalizmem niemieckim i mówił o nich jako o zorganizowanej nienawiści do Boga - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
2021-09-06, 11:30
Gość PR24 mówił o swojej książce "Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji". Jak przypomniał, w 1967 r. prymas mówił o dwóch rodzajach komunizmu: jeden to ten oficjalny, reżimowy, a drugi to taki, który idzie przez świat kultury i uzewnętrznia się w rewolucji młodych, np. w pokoleniu dzieci kwiatów. W obydwu widział zagrożenie.
- Rewolucja 1968 r. to emanacja pierwotnego i ideologicznego projektu, jakim był komunizm, a nim właśnie ks. dr Stefan Wyszyński zajmował się naukowo. On sam był wyjątkową postacią, z której emanowała godność prawdziwego księcia Kościoła, to ostatni taki książę - powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk.
"Ludzie widzieli w nim spójność"
Powiązany Artykuł
"Mówiono nawet o jej rzekomym romansie z oficerem Wehrmachtu". Teler o Benicie
Książka "Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji" demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji od protestanckiej i francuskiej poprzez bolszewicką, nazistowską i lat 1960. aż po wiek XXI, w którym prowadzona jest kolejna rewolucja światopoglądowa. Prof. Grzegorz Kucharczyk obnaża kulisy każdej rewolucji, jej brutalność, bezwzględność i bezbożność. Okazują się one za każdym razem krwawą metodą zdobywania i utrzymywania władzy, a nie drogą do obiecywanych przez przywódców wiecznego pokoju, dostatku i szczęśliwości.
Jedną z głównych postaci demaskujących wszelkie rewolucje był kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia. Już pod koniec II RP unaoczniał on ich fałsz. Na własnej skórze doznał "zbawiennego" działania rewolucji nazistowskiej i komunistycznej. Szczególne zagrożenie widział w ateizacji.
REKLAMA
- Jego wielkość polegała też na tym, że ludzie widzieli spójność pomiędzy twardymi jego słowami, a życiem, czynami, to było świadectwo jakie dawał, stąd miał on ten niepodważalny autorytet, taki który nie była w stanie podważyć żadna polityczna siła. Jego strategiczny plan obrony narodu przed komunizmem miał swoje rezultaty - powiedział historyk.
Skutki rewolucji
Prof. Grzegorz Kucharczyk właśnie na myśli Prymasa Tysiąclecia i w nawiązaniu do jego dramatycznych losów oparł swoje rozważania na temat metod działania i skutków rewolucji. Autor korzysta także z myśli i doświadczenia blisko związanego z kard. Stefanem Wyszyńskim krakowskiego metropolity kard. Karola Wojtyłły papieża Jana Pawła II, a także wielu innych uczonych, świętych i męczenników różnych czasów.
Do grona wyniesionych na ołtarze dołączył właśnie Stefan Wyszyński, ksiądz, biskup, kardynał i wielki przywódca polskiego narodu. Jego beatyfikację wyznaczono na 12 września (2021), a więc w rocznicę dnia wielkiej wiktorii Polaków pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pod murami Wiednia (1683). Autor książki nie widzi w tym przypadkowej zbieżności, lecz znak Opatrzności i szczególne wskazanie dla nas.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk)
Data emisji: 05.09.2021
REKLAMA
Godzina: 22:06
REKLAMA