Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi będzie spadać? NBP publikuje nowe prognozy

Narodowy Bank Polski spodziewa się redukcji dynamiki kredytów mieszkaniowych z poziomu 10,9 proc. rok do roku w III kwartale 2021 r. do 7,3 proc. rok do roku w czwartym kwartale 2023 r. Z kolei dodatnia dynamika w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw powróci w czwartym kwartale tego roku - wynika z prognoz NBP.

2021-11-19, 13:33

Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi będzie spadać? NBP publikuje nowe prognozy
Dziś już po raz 11 RPP zdecydowała o podwyżce stóp procentowych.Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Bank centralny zaprezentował swoje prognozy dotyczące dynamiki akcji kredytowej w raporcie "Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2020 r.".

NBP wyjaśnił, że prognozy zostały opracowane z wykorzystaniem zestawu modeli wektorowej korekty. Scenariusz prognoz ma w tej klasie modeli charakter autoregresyjny i jest oparty wyłącznie na informacji pochodzącej z wartości analizowanych zmiennych zaobserwowanych w przeszłości. Takie podejście umożliwia wykorzystanie mechanizmu zbieżności prognozowanych kategorii do średniej w długim okresie, co przekłada się na ograniczenie przeciętnego błędu prognozy.

Trend jest zgodny z tendencją historyczną

"Według wyników pochodzących z modelu, po niewielkim ożywieniu, którego zakończenie przewidywane jest na III kwartał 2021 r. oczekiwana jest redukcja dynamiki kredytów mieszkaniowych w dalszej części horyzontu prognozy. Zmiany te nie są jednak szczególnie gwałtowne i sprowadzają się do ograniczenia tempa wzrostu z poziomu 10,9 proc. rdr w III kwartale 2021 r. do 7,3 proc. rdr w IV kwartale 2023 r." - napisano w raporcie.

Dodano, że trend ten jest zgodny z dotychczasową tendencją historyczną, obserwowaną w przypadku tej kategorii kredytów.

REKLAMA

Jak czytamy w raporcie, ocena niepewności prognozy dynamiki kredytów mieszkaniowych pozwala stwierdzić, że w analizowanym okresie tempo wzrostu akcji kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych nie powinno przekroczyć poziomu 12,5 proc. rok do roku w latach 2022-2023.

Dodano, że w analizowanym okresie brak jest oczekiwań dotyczących możliwości wystąpienia ujemnego tempa zmian kredytów w tej kategorii.

Konsekwencje pandemii będą miały długofalowy charakter

Jednocześnie Narodowy Bank Polski spodziewa się, że dodatnia dynamika w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw powróci w czwartym kwartale tego roku. NBP liczy też na stosunkowo szybki wzrost dynamiki akcji kredytowej w kredytach konsumpcyjnych.

"Model wektorowej korekty przewiduje powrót dodatniej dynamiki w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw w IV kwartale 2021 r., a następnie jej wzmocnienie i stopniową stabilizację na poziomie ok. 3 proc. rok do roku w latach 2022 i 2023" - czytamy w raporcie.

REKLAMA

Dodano, że z modelu wynika, iż konsekwencje kryzysu pandemicznego będą miały długofalowy charakter, a jego skutki mogą być odczuwalne w gospodarce w całym horyzoncie prognozy czyli do końca 2023 r.

NBP poinformował także, iż w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych model przewiduje, że w horyzoncie prognozy należy się spodziewać stosunkowo szybkiego wzrostu dynamiki akcji kredytowej do poziomu ok. 5,5 proc. rok do roku w II kwartale 2022 r., a następnie jej stabilizacji na poziomie ok. 5 proc. rok do roku w roku 2023.

"Uzyskane oszacowanie ścieżki tej kategorii kredytów zbliża się zatem do poziomów dynamiki obserwowanych przed pandemią. Zgodnie z oceną pochodzącą z modelu skutki zaburzenia spowodowanego pandemią COVID-19 mogą być długotrwałe, na co wskazuje nieznaczne osłabienie tendencji wzrostowej w drugiej połowie horyzontu prognozy" - podkreślono w opracowaniu.

PR24.pl, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej