E-bilet autostradowy. Zobacz, gdzie można go kupić

Od 1 grudnia użytkownicy samochodów osobowych i motocykli opłacają przejazdy odcinakami autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) jedynie w sposób elektroniczny. Taki e-bilet znajdą w bezpłatnej aplikacji e-TOLL PL BILET oraz w aplikacjach partnerów e-TOLL jak również w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów m.in. na stacjach paliw. 

2021-12-17, 20:40

E-bilet autostradowy. Zobacz, gdzie można go kupić
Adres strony systemu e-TOLL prowadzonej przez Ministerstwo Finansów to etoll.gov.pl. . Foto: Pixabay

- Od piątku dostępne są nowe stacje w sieci PKN ORLEN, na których można kupić e-bilet autostradowy w formie papierowej. Jest ich już ponad 1300 w całym kraju - poinformowała rzecznik prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Dodała, że lista dostępna jest na etoll.gov.pl.

Jak kupić e-bilet?

Zakup e-biletu autostradowego nie wymaga rejestracji w systemie e-TOLL i kupowania urządzeń pokładowych. Można go kupić z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży. Zwrot niewykorzystanego biletu jest możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet kupiono. Bilet można zwrócić przed zadeklarowaną datą i godziną rozpoczęcia przejazdu.

Aby kupić e-bilet autostradowy trzeba podać: nr rejestracyjny pojazdu; datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu autostradą; planowaną trasę.

KAS poinformowała, że liczba pobrań nowej aplikacji e-TOLL PL BILET umożliwiającej zakup e-biletu autostradowego, to blisko 160 tys. 

Kontrola prawidłowości wnoszenia opłat

"Aplikacja ta nie wymaga rejestracji w systemie e-TOLL ani przekazywania danych geolokalizacyjnych. W okresie od 1 grudnia wydano ogółem blisko 390 tys. e-biletów autostradowych. Liczba ta obejmuje e-bilety wydane w aplikacji e-TOLL PL BILET oraz w aplikacjach partnerów, a także w partnerskiej sieci stacjonarnej (stacje paliw)" - podano.

Prawidłowość wnoszenia opłat za przejazd odcinkami autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica sprawdzana jest poprzez: urządzenia kontrolne (kamery OCR) zainstalowane w miejscach wjazdu i wyjazdu z autostrad oraz w pojazdach służbowych wykorzystywanych do kontroli poboru opłat drogowych; mobilne kontrole Służby Celno-Skarbowej oraz inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Wskazano, że za jazdę po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd, na właściciela lub posiadacza bądź użytkownika pojazdu nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni.

Jednak, jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł. Przypomniano, że opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu opłata za ten przejazd zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego.

REKLAMA

Czytaj także:

"Natomiast w przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli na drodze (realizowanej przez patrole Służby Celno-Skarbowej i ITD.) braku ważnego e-biletu autostradowego lub urządzenia GPS przekazującego dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL (aplikacji e-TOLL PL, OBU/ZSL) na kierującego pojazdem zostanie nałożona kara grzywny w drodze mandatu karnego wysokości 500 zł" - poinformowano.

PR24, akg 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej