Wspólne zakupy gazu i zapełnienie magazynów. KE przedstawiła plan ws. bezpieczeństwa energetycznego

Wspólne zakupy gazu i obowiązkowe wypełnienie magazynów z błękitnym paliwem - to propozycje Komisji Europejskiej. Bruksela publikuje plan działań, który ma zagwarantować bezpieczeństwo dostaw surowców i przeciwdziałać wysokim cenom energii. Te propozycje omówią europejscy przywódcy na rozpoczynającym się jutro dwudniowym szczycie unijnym w Brukseli.

2022-03-23, 12:23

Wspólne zakupy gazu i zapełnienie magazynów. KE przedstawiła plan ws. bezpieczeństwa energetycznego
Plan przedstawiony przez KE zakłada m.in. wspólne, ale dobrowolne zakupy gazu.Foto: Sergio Delle Vedove/Shutterstock

Posłuchaj

KE proponuje wspólne zakupy gazu i obowiązkowe wypełnienie magazynów - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

- W związku z burzliwymi czasami Europa musi podjąć szybkie działania, aby zapewnić dostawy energii na następną zimę i doprowadzić do obniżenia wysokich rachunków za energię. Dzisiejsze propozycje to kolejny krok - powiedziała komisarz do spraw energii Kadri Simson.

Komisja chce zobowiązać unijne kraje, by do 1 listopada wypełniły gazem magazyny w co najmniej 80 procentach w ramach przygotowań do zimy i do ewentualnych kontrsankcji ze strony Rosji. W kolejnych latach ma to być 90 procent.

Teraz w niektórych krajach stan zapełnienia nie przekracza jednej trzeciej. Co więcej w kilku krajach, i jest to przykład Niemiec, rezerwy gazowe nie są utrzymywane przez państwo, ale przez Gazprom. A rosyjski monopolista w tym sezonie utrzymywał bardzo niskie rezerwy, co przyczyniło się do kryzysu gazowego.

Dobrowolny mechanizm wspólnych zakupów gazu

W propozycjach Komisji jest zapisana również certyfikacja i zobowiązanie także wobec dostawców z krajów spoza Unii. Ponadto Bruksela proponuje wspólne zakupy gazu, aczkolwiek będą one dobrowolne i każdy kraj sam zdecyduje, czy do nich przystąpić.

REKLAMA

Czytaj także:

Założenie Komisji jest takie, że powstanie grupa zadaniowa, która będzie koordynowała zakupy. Komisja tłumaczy, że chodzi o lepszą pozycję przetargową w negocjacjach z dostawcami i niższe ceny.

Wsparcie dla firm poszkodowanych wzrostem cen

Komisja Europejska proponuje również złagodzenie rygorystycznych w Unii zasad przyznawania pomocy publicznej. Chodzi o wsparcie tych firm, które ucierpiały w wyniku wysokich cen energii.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej