RPP zaskoczyła dużą podwyżką stóp procentowych. Sprawdź, o ile wzrosną raty
Rada Polityki Pieniężnej reaguje na dwucyfrową inflację, podnosząc po raz kolejny wszystkie stopy procentowe. Tym razem zdecydowano o podwyżce aż o 100 pkt bazowych. Efektem tych działań będzie dalszy wzrost rat kredytów.
2022-04-06, 15:35
Jak zwraca uwagę portal Money.pl, bankierzy z RPP poszli za ciosem i siódmy miesiąc z rzędu zdecydowali się na podniesienie oprocentowania w banku centralnym. Główna stawka wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc. Tymczasem średnia prognoz sugerowała wzrost stóp procentowych o 0,5 pkt proc. Niektórzy ekonomiści odważniej szacowali podwyżkę o 0,75 pkt proc. Okazało się, że bankierzy poszli jeszcze dalej.
Najbardziej zainteresowani stawkami oprocentowania w NBP są wszyscy ci, którzy spłacają kredyty w złotych. Prawie wszyscy mają raty zależne pośrednio (poprzez stawkę WIBOR) od stóp procentowych.
Jak wskazuje portal, podwyżka głównej stawki powinna oznaczać mniej więcej proporcjonalny wzrost oprocentowania pożyczek i kredytów. Od teraz droższe będą więc nie tylko nowe kredyty, ale też w górę pójdą raty już wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
Posłuchaj
REKLAMA
O ile wzrosną raty?
"Przy planowanej podwyżce stóp procentowych o 0,5 pkt proc. rata typowego kredytu udzielonego niedawno (na 300 tys. zł, 25 lat z marżą banku 2,3 proc.) mogła wzrosnąć o niecałe 100 zł miesięcznie. Przy dwukrotnie silniejszej podwyżce można oczekiwać analogicznie większej raty" - czytamy na portalu.
Przy mniejszej kwocie kredytu czy zobowiązaniach spłacanych już od wielu lat, podwyżka raty w wyniku zmiany stóp procentowych będzie mniejsza. Każdy klient w najbliższych miesiącach powinien otrzymać od banku nowy harmonogram spłat kredytu, w którym będą dokładnie wyliczone nowe raty, podsumowano.
- Podwyżka stóp procentowych. Ekspert: rynek już dawno uwzględnił tę decyzję, a także kolejne podobne
- Oprocentowanie kredytów rośnie, lokat już niekoniecznie. KNF zwraca bankom uwagę
IAR/Augustyniak/Money.pl/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA