G7: nigdy nie uznamy granic, które Rosja próbuje wymusić poprzez agresję militarną
"Nigdy nie uznamy granic, które Rosja próbuje przesunąć poprzez agresję militarną" - podkreślono w oświadczeniu po spotkaniu szefów dyplomacji państw grupy G7 i UE. W skład "siódemki" wchodzą Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Japonia, a także Niemcy, które w tym roku sprawują przewodnictwo w tej grupie. G7 zwraca uwagę także na kryzys żywnościowy.
2022-05-14, 15:56
- Nigdy nie uznamy zmian granic, które Rosja chce wymusić siłą militarną - oświadczyła szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock w sobotę na zakończenie konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw G7 w Weissenhaus w Szlezwiku-Holsztynie. Oskarżyła Rosję o prowadzenie "wojny zbożowej".
Oprócz Niemiec do grupy G7 należą Stany Zjednoczone, Kanada, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Japonia.
Państwa te zapewniły Ukrainę o stałym, wszechstronnym wsparciu - w formie pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej. "Będziemy kontynuować naszą pomoc wojskową i obronną dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne" - napisano w cytowanym przez niemieckie media wspólnym oświadczeniu. "Nigdy nie uznamy granic, które Rosja próbuje przesunąć poprzez agresję militarną" - podkreślono.
"Wojna zbożowa"
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock oskarżyła Rosję o prowadzenie "wojny zbożowej". Władze w Moskwie celowo próbują rozszerzyć wojnę ukraińską na cały świat, a zwłaszcza na Afrykę - powiedziała po szczycie państw G7.
REKLAMA
W swoim oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych państw G7 ostrzegają, że istnieje zagrożenie brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Około 43 mln ludzi jest o krok od klęski głodu.
Grupa G7 wezwała Rosję do zakończenia blokady ukraińskiego eksportu zboża.
Spotkania G7
Przywódcy państw należących do G7, czyli jednych z najważniejszych państw świata pod względem gospodarczym, oraz przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej (jako przedstawiciele Unii Europejskiej) spotykają się co roku na szczytach polityczno-gospodarczych.
REKLAMA
W latach 2008-2014 do grona określanego jako G8 należała także Rosja. Po aneksji Krymu i ataku na wschód Ukrainy w 2014 roku Moskwa została z niego wykluczona.
Czytaj także:
- Nieuznawana Osetia Południowa planuje 17 lipca referendum ws. przyłączenia się do Rosji
- Rosjanie planują referendum w obwodzie chersońskim ws. przyłączenia tych ziem do Rosji
- Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: Władimir Putin jest ciężko chory, między innymi na nowotwór
PAP/IAR/in.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
REKLAMA