Przyszłość Ukrainy. Jacek Karnowski: losy wojny w dużym stopniu zależą od USA
Mamy przyjęcie tego "Lend-lease act", pakiet 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy, ale, z tego, co słyszymy, nie zapadły operacyjne decyzje o przekazaniu tego ciężkiego sprzętu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny "Sieci", podkreślając znaczenie działań Stanów Zjednoczonych dla losów rosyjskiej wojny na Ukrainie. - W tych dniach, tych tygodniach, decyduje się odpowiedź amerykańska - zaznaczył.
2022-05-25, 14:00
Henry Kissinger uważa, że Ukraina powinna zgodzić się na oddanie części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją i natychmiast zakończyć trwającą od trzech miesięcy wojnę. 98-letni amerykański polityk przemawiał w poniedziałek online na trwającym w Davos Światowym Forum Ekonomicznym. Argumentował, że w dłuższej perspektywie brak negocjacji z Rosją i dalsze antagonizowanie Moskwy może mieć katastrofalne skutki dla stabilności Europy.
- Presje [na Ukrainę, by oddać część terytorium i zawrzeć rozejm - red.] będą rosły - ocenił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny "Sieci". - Rośnie irytacja społeczna, zmęczenie inflacją, wysokimi cenami energii. Dla wielu ta wojna toczy się gdzieś daleko, a do tego prawo Ukrainy do suwerenności jest czymś świeżym w umysłach wielu przywódców i wielu narodów - wyliczył publicysta.
Dwa warunki sukcesu Ukrainy
- To, czy Ukrainie uda się odeprzeć tę presję - bo można uznać, że to narastająca presja na Ukrainę by ta zgięła kark i zaakceptowała straty terytorialne - zależy od dwóch czynników. Pierwszy to determinacja samych Ukraińców. Tu wydaje się, że jednak jest ona na bardzo wysokim poziomie i zarówno przywództwo polityczne jak i naród są zdeterminowani by walczyć do końca - stwierdził gość "Tematu dnia".
Jego zdaniem, "gdyby Ukrainie udało się dojść do granic z 24 lutego, to może być jakieś pole negocjacji, ale myślę, że wówczas, zachęcona sukcesem, pewnie chciałaby pójść dalej i odbić granice z 1991 roku". - Czy to będzie możliwe, zależy od Stanów Zjednoczonych - podkreślił.
REKLAMA
"Decyduje się odpowiedź amerykańska"
- Z jednej strony mamy przyjęcie tego "Lend-lease act" (...) i mamy też przyjęcie pakietu 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy, ale, z tego, co słyszymy, nie zapadły operacyjne decyzje o przekazaniu tego ciężkiego sprzętu. Ukraińcy chcieliby przede wszystkim rakiet przeciwokrętowych, które pozwoliłyby na odblokowanie portów, chcieliby artylerii, samolotów i być może czołgów - wyliczył.
- Domyślamy się, że ukraińscy piloci mieli styczność z F-16, jest też możliwość powołania legionu ochotników w Stanach Zjednoczonych, który zaciągnąłby się do armii ukraińskiej i latałby F-16, ale te decyzje jeszcze nie zapadły (...) W tych dniach, tych tygodniach, decyduje się odpowiedź amerykańska - zaznaczył Jacek Karnowski.
Posłuchaj
Jacek Karnowski o postawie Zachodu w świetle wojny na Ukrainie i bliskim końcu wątpliwości KE dotyczących polskiego KPO ("Północ-południe"/ PR24) 19:34
Dodaj do playlisty
W rozmowie więcej komentarzy naszego gościa do spraw krajowych i międzynarodowych. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
Czytaj także
- "Służba nie musi być masowa, ale armia ma być silna". Gen. Skrzypczak o modernizacji polskiego wojska
- Ukraińcy odparli dziewięć ataków wroga. Nowe informacje z frontu
- Finlandia i Szwecja bliżej NATO. Przydacz: mam nadzieję na konsensus w Madrycie, byłoby to dobre dla Polski
Szef MON: Niemcy budowali siłę militarną Putina przez dziesięciolecia
REKLAMA
***
Audycja: "Północ-południe"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Jacek Karnowski (redaktor naczelny "Sieci")
Data emisji: 25.05.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 12.35
mbl
Polecane
REKLAMA