Gaz i ropa z Rosji. Jakub Wiech: niektóre kraje Europy są strukturalnie uzależnione od rosyjskiego surowca
- Jest to unikalna szansa dla Polski, by uzbroić europejską transformację energetyczną i klimatyczną w atrybuty dotychczas pielęgnowane przez nas, czyli derusyfikację, odchodzenie od paliw kopalnych z Rosji oraz w atrybut dywersyfikacji, maksymalnego poszerzenia portfela dostaw nośników energii - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (Energetyka24, Defence24).
2022-05-25, 14:47
- Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe w transformacji, ale dziś to nie jest dobra droga; musimy bezpośrednio przejść od węgla do odnawialnych źródeł i energii jądrowej - podkreślił w Davos wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.
Jak zauważył Jakub Wiech, bezpośrednią konsekwencją wojny na Ukrainie jest możliwe spowolnienie transformacji energetycznej i proklimatycznej UE w ciągu najbliższych miesięcy, maksymalnie kilku lat. - Wynika to ze zdestabilizowania rynku energetycznego i niepewności co do roli rosyjskich surowców, także z problemów gospodarczych. Jednak w średniej i długiej perspektywie ta transformacja przyspieszy - zaznaczył.
- Nie jest do końca powiedziane, czy ten rosyjski gaz, który miał być paliwem pomostowym dla wielu gospodarek europejskich, jest już na przegranej pozycji, czy może po jakimś czasie, w zmieniającej się sytuacji na Ukrainie, nastąpi powrót do tego paliwa, to jest możliwe. Nie wykluczam także sytuacji powrotu do gazu z Rosji pomimo tego, że na Kremlu rządzić będzie Władimir Putin. Niektóre kraje Europy są strukturalnie uzależnione od rosyjskiego surowca, tu mogą być bardzo poważne problemy, by zmienić tę budowaną od kilkudziesięciu lat politykę tworzenia pomostu gazowego między gospodarką wysokoemisyjną a niskoemisyjną - dodał ekspert.
Gość audycji zwrócił uwagę, że przed Polską otwiera się możliwość kształtowania polityki klimatycznej UE, bazująca na wnioskach politycznych wynikających z wojny na Ukrainie i na tym, jak wygląda odpowiedź Europy na działania Rosji.
REKLAMA
Posłuchaj
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Komisja Europejska spędziła większość maja, starając się przekonać państwa członkowskie do szóstego pakietu sankcji, który obejmowałby stopniowe embargo na rosyjską ropę. Ma jednak trudności z przekonaniem do tego Węgier, a także innych państw śródlądowych, które są silnie uzależnione od ropy z Rosji, takich jak Słowacja i Czechy.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Jakub Wiech
Data emisji: 25.05.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 13.06
PR24/ka
REKLAMA