"Strategiczna porażka Putina". Krysztopa o akcesji Szwecji i Finlandii do NATO
- Samo otwarcie drzwi do NATO dla Szwecji i Finlandii stanowi historyczną zamianę, która jest dowodem strategicznej porażki Władimira Putina, już niezależnie od ostatecznego wyniku wojny na Ukrainie - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność". Gościem "Debaty dnia" był również Piotr Kusznieruk z "Dziennika Trybuna".
2022-07-05, 19:30
Spotkanie, określane mianem jednego z najważniejszych szczytów Sojuszu Północnoatlantyckiego ostatnich dekad, poświęcone było wojnie na Ukrainie oraz bezpieczeństwu Europy. Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała, że NATO całkowicie zmieni model obronności i odstraszania.
Na szczycie w stolicy Hiszpanii liderzy krajów członkowskich zdecydowali o znaczącym zwiększeniu liczby żołnierzy w siłach szybkiego reagowania oraz o wysłaniu na flankę wschodnią kolejnych wojsk. Ponadto prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że dowództwo amerykańskich sił w Poznaniu będzie ulokowane już na stałe.
Wzrost bezpieczeństwa Polski
Piotr Kusznieruk przyznał, że ocenia miniony szczyt "bardzo dobrze". - Ten szczyt jest dobry dla Polski, dobrym dla Europy Wschodniej i Północnej. Stała obecność Dowództwa V Korpusu USA w Polsce przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa, będziemy też mieli łatwiejszy dostęp do nowoczesnego, amerykańskiego sprzętu - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
- Większość Europy i większość NATO utrzymała naszą narrację o Rosji jako największym zagrożeniu dla cywilizacji europejskiej. Z pewnością nie zaspokaja to oczekiwań wszystkich państw, ponieważ niektóre z nich były wygórowane - powiedział publicysta "Dziennika Trybuna".
REKLAMA
"Włączył się długookresowy proces"
Zdaniem Cezarego Krysztopy to był "bardzo ważny szczyt". - Włączył się pewien długookresowy proces polegający nie tylko na wsparciu nas przez sojuszników, ale również taki proces zmiany świadomości, że my możemy sobie wydawać pieniądze na różne rzeczy, jednak jeśli nie będziemy gotowi wydawać pieniędzy na armię, to te rzeczy mogą nam się nie przydać - stwierdził publicysta
Zdaniem publicysty "Tygodnika Solidarność" w związku z tym, że "żyjemy z zagrożeniem na Wschodzie, musimy przede wszystkim myśleć o swoim bezpieczeństwie". - Dobrze, że ta świadomość przyszła i nawet jeżeli ma mieć taką konsekwencję, że zwiększy zadłużenie, ponieważ nie jest to tani proces, to musimy to zrobić - powiedział gość audycji.
Liderzy krajów NATO wpisali też do nowej Koncepcji Strategicznej, jednego z najważniejszych dokumentów Sojuszu, że Rosja jest "bezpośrednim i największym zagrożeniem dla NATO".
Posłuchaj
- Szef NATO: razem ze Szwecją i Finlandią będziemy w Sojuszu silniejsi
- Armia europejska? Paszyk: to byłoby dublowanie NATO
- "Kluczowe decyzje, wzmacniają bezpieczeństwo Polski". Prezydent Duda o szczycie NATO
***
Audycja: "Debata Dnia"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Goście: Piotr Kusznieruk ("Dziennik Trybuna") Cezary Krysztopa ("Tygodnik Solidarność")
Data emisji: 4.07.2022
REKLAMA
Godzina: 18.06
IAR/nt
REKLAMA