"Nie spodziewam się przełomu". Michał Wojnarowicz o szansie na utrzymanie zwieszenia broni w Strefie Gazy

- Zachodni Brzeg pozostaje niespokojny, jeszcze dziś dochodziło tam do aresztowań, więc jeśli wzrost napięć będzie miał miejsce, to również strefa Gazy pozostanie niespokojna - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).

2022-08-09, 14:15

"Nie spodziewam się przełomu". Michał Wojnarowicz o szansie na utrzymanie zwieszenia broni w Strefie Gazy

44 osoby zginęły w najnowszej odsłonie konfliktu w Strefie Gazy. Od piątku Izrael przeprowadza naloty na cele związane z radykalną grupą Islamski Dżihad. Islamiści odpowiadali rakietami, wystrzeliwanymi w kierunku Izraela. Od niedzieli obowiązuje zawieszenie broni. Na razie jest ono przestrzegane.

Michał Wojnarowicz oceniał szanse na utrzymanie zawieszenia broni pomiędzy Izraelem a Palestyną. - Wiele zależy zarówno od sytuacji w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu, ponieważ ta ostatnia eskalacja właśnie swoje źródła miała na tym obszarze. To właśnie po aresztowaniu jednego z liderów palestyńskiego islamskiego dżihadu doszło do tej do wzrostu napięć i, jak podała izraelska, dużego ryzyka ataku islamskiego dżihadu na terytorium Izraela, stąd ten "atak prewencyjny", czyli ataki na dowódców polowych tej organizacji w Strefie Gazy. W związku z tym też nastąpiła kontrakcja tej organizacji, czyli ostrzał rakietowy i teraz mamy wypracowanie zawieszenia broni z pomocą Egipcjan i Katarczyków. Póki co zawieszenie na tym odcinku się utrzymuje - zaznaczył.

Ekspert stwierdził, że trudno mówić o przełomie w sytuacji w Strefie Gazy. - W ostatnich miesiącach i latach dość często przewijał się motyw dłuższego niż taktyczne zawieszenia broni między Hamasem i Izraelem w zamian za wsparcie rozwojowe, inwestycje infrastrukturalne dopuszczenie środków, żeby poprawić sytuację humanitarną w Strefie Gazy, ponieważ jest ona bardzo ciężka dla mieszkających tam Palestyńczyków. W zamian miałoby dojść do wymiany jeńców, uwolnienia wstrzymany Izraelczyków przetrzymywanych przez Hamas. Te rozmowy się toczyły, jednak ostatnio przycichło o nich, więc tu raczej się nie spodziewam większego przełomu. Z kolei sytuacja na Zachodnim Brzegu jest inna, to po prostu inny układ sił, dużo bardziej skomplikowana sytuacja, jeśli chodzi o relacje z rządzącym tam Fatahem - zauważył gość audycji.

Posłuchaj

Michał Wojnarowicz o konflikcie pomiędzy Izraelem a Palestyną (Polskie Radio 24 / Północ - Południe) 23:17
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Palestyńskie ministerstwo zdrowia informuje, że w izraelskich nalotach zginęły 44 osoby, w tym kobiety i dzieci. Bomby miały zabić także dwóch czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu. Dom jednego z nich w mieście Rafah został doszczętnie zburzony. "W moim domu mieszkają aż 22 osoby. Wokół jest sześć domów. One wszystkie zostały zniszczone" - mówił po ataku jeden z mieszkańców Rafah.

Zawieszenie broni zostało wynegocjowane przez Egipt. Gdy weszło w życie, doszło jeszcze do ostrzałów Izraela i nalotów na Gazę, ale od tego czasu rozejm się utrzymuje. Stany Zjednoczone i ONZ wezwały obie strony do jego przestrzegania.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Michał Wojnarowicz

Data emisji: 9.08.2022

Godzina emisji: 11.07

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej