Hydrolog: musimy racjonalnie korzystać z polskich rzek
- W myśl dyrektyw unijnych powinniśmy dążyć do dobrego stanu wód - jesteśmy od tego jeszcze daleko. To nie tylko paramenty biologiczne i chemiczne, ale i hydromorfologiczne, wszelkiego rodzaju przekształcenia koryt rzecznych - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Marcinkowski, hydrolog (Instytut Ochrony Środowiska).
2022-08-17, 13:30
Prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze przesłuchała do tej pory 228 świadków, przeprowadziła oględziny 12 miejsc w różnych odcinkach rzeki i powołała siedmiu biegłych.
Michał Marcinkowski komentował sprawę zanieczyszczania Odry. Jak podkreślał, powinno się w tej sprawie odejść od polityki, poczekać na wyniki badań i ustalenie tego, co spowodowało tę tragedię. - Monitoring Odry w tej chwili istnieje, ale nie ma on charakteru ciągłego, próbki są pobierane od czasu do czasu, jeżeli udałoby się zbudować system ciągły, automatyczny, dałoby to duży zasób danych - ocenił.
Zaznaczył także, że stan rzek w Polsce poprawił się w ciągu ostatnich dekad. - Wynika to w jakimś zakresie z tego, że doszło do redukcji ciężkiego przemysłu, który siłą rzeczy bardzo zanieczyszczał rzeki. Wybudowaliśmy także dużo oczyszczalni w miastach. Idziemy w dobrym kierunku, warto temu kibicować i dbać o to dalej - stwierdził ekspert.
- W Polsce wody mamy zdecydowania za mało, powinniśmy zwracać uwagę, żeby korzystać z niej w sposób racjonalny. Polska ma jedne z najniższych zasobów w UE. Na Ilość zasobów wodnych nie mamy wpływu. To, co możemy zrobić, to korzystać z nich w sposób odpowiedzialny, dbać o maksymalne wykorzystanie tego, co mamy - powiedział gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
Do tej pory strażacy odłowili około 100 ton śniętych ryb z Odry oraz z Neru. Służby prowadzą działania wzdłuż Odry, gdzie od końca lipca obserwowany był pomór ryb, oraz wzdłuż Neru, w którym śnięte ryby znaleziono pod koniec minionego tygodnia. Przyczyna pomoru jak na razie nie jest znana.
Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu WIOŚ we Wrocławiu, zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też miejscowa prokuratura.
W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość audycji: Michał Marcinkowski
Data emisji: 17.08.2022
Godzina emisji: 11.08
REKLAMA
PR24
REKLAMA