more_horiz

Skażenie Odry. Prof. Maciej Zalewski: musimy odbudować retencyjność rzek

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 12:55
- Trzeba zdawać sobie sprawę, że klimat się ociepla i w związku z tym wrażliwość ekosystemów wodnych na zanieczyszczenia rośnie, a z tym mamy problem - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Maciej Zalewski, ekohydrolog z Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii.
Akcja oczyszczania Odry ze śniętych ryb przy użyciu zapory elastycznej w Widuchowej. W akcji biorą udział m.in. żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 14.08.2022.
Akcja oczyszczania Odry ze śniętych ryb przy użyciu zapory elastycznej w Widuchowej. W akcji biorą udział m.in. żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 14.08.2022. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Od końca lipca w Odrze, na odcinku od Oławy w dół, obserwowany był pomór ryb. Martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna zjawiska. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Prof. Maciej Zalewski mówił o możliwych przyczynach skażenia Odry. - Czynnikiem krytycznym jest to, że wraz z temperaturą zmniejsza się zawartość tlenu w wodzie, jednocześnie rośnie metabolizm ryb. Przecięcie się tych dwóch krzywych jest punktem krytycznym. Jednocześnie ryby, w miarę zbliżania się do tego punktu, stają się bardziej wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia. Skala katastrofy wskazuje na to, że zadziałał tam jakiś dodatkowy czynnik. Były wcześniej ciepłe lata i takich zjawisk nie było - prawdopodobieństwo, że to tylko kwestia ciśnienia i temperatury, jest znikome - ocenił.

Ekspert zwracał uwagę na narastający problem pustynnienia w Polsce, który jest spowodowany m.in. "betonowaniem miast", rolnictwem przemysłowym powodującym wysuszanie dużych przestrzeni przez otwarcie krajobrazu, brakiem właściwej gospodarki wodnej, w tym regulacją rzek. - Konieczna jest zmiana w kształtowaniu krajobrazu na taki, który będzie bardziej adaptował środowisko do zmian klimat. Musimy m.in. odbudować zbiorniki śródpolne, zadbać o mokradła, które zasilają odbudowę wód podziemnych - wymieniał.

Posłuchaj
17:11 PR24_mp3 2022_08_16-11-33-30.mp3 Prof. Maciej Zalewski o stanie polskich rzek (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

- Nie możemy prostować rzek. Rzeka meandrująca spowalnia przepływ, spłaszcza falę powodziową, a mamy coraz intensywniejsze opady nawalne, które nie wsiąkają w glebę, tylko szybko spływają do rzek. Musimy odbudować retencyjność rzek, tak by były połączone z terasą zalewową, by zatrzymać nadmiar wody na łąkach. Małe rzeki mają ogromne znaczenie dla tego systemu. Jakość wody w dużych rzekach jest funkcją tego, co dzieje się w małych - wyjaśniał ekspert.

Więcej w zapisie audycji 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość audycji: prof. Maciej Zalewski

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 11.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także