Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Wiemy, kiedy będzie można obejrzeć odkryte piwnice

- Już pierwszych pracach archeologicznych oraz po odkryciu piwnic Pałacu Saskiego otworzymy specjalną ścieżkę dla zwiedzających, żeby każdy kto będzie w Warszawie mógł przejść i zobaczyć te piwnice - zapowiedział w Polskim Radiu 24 prezes spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski. Dodał, że później jak już budynek będzie odbudowany trasa podziemna będzie zachowana.

2022-08-18, 16:10

Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Wiemy, kiedy będzie można obejrzeć odkryte piwnice

W czwartek rozpoczną się prace na terenie dawnego Pałacu Saskiego w Warszawie. Teren zostanie wygrodzony, a po kilku dniach rozpocznie się odsłanianie zakopanych piwnic gmachu i ocena stanu ich murów. Roboty mają związek z odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i ciągu kamienic przy ulicy Królewskiej. 

- Historyczny moment, 18 sierpnia 2022 roku to dzień, w którym zaczęliśmy faktyczne prace na placu Piłsudskiego. Najpierw stawiamy ogrodzenie, za kilka dni wejdzie na plac firma budowalna, która rozpocznie prace archeologiczne - mówił Jan Edmund Kowalski. 

- Kiedy powstała inicjatywa pana prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zgłosić ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, bardzo mnie to ucieszyło, tym bardziej, że jestem warszawiakiem, wychowuje się w tym mieście. Opowieści rodzinne były związane z tym, że Pałac Saski tu funkcjonował. Było to centralne miejsce w Warszawie - podkreślił prezes spółki Pałac Saski.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Przebieg prac

Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

REKLAMA

- Grób Nieznanego Żołnierza pozostanie jaki jest. Takie będą nasze wymogi w konkursie architektonicznym, żeby Grób nie został odbudowany. To miejsce, które jest z każdej strony z odłupanymi cegłami z urwaną kolumnadą ma być wciąż widoczne - zaznaczył Kowalski. Jak wyjaśnił na początku prac kluczowe będzie przeanalizowanie fundamentów i piwnic, które się zachowały. To jest konieczne do określenia sposobu zabezpieczenia ich.

- Te fragmenty są wpisane do rejestru zabytków i one nie zostaną zburzone, ale też na tych fundamentach nie można nic nowego budować. Będą więc wkomponowywały się w odbudowany kompleks budynków - mówił Kowalski, jednocześnie zapowiedział otwarcie ścieżki dla zwiedzających.

Czytaj także:

Kiedy pierwsze efekty prac?

- Po tych pierwszych pracach archeologicznych otworzymy specjalną ścieżkę dla zwiedzających, żeby każdy kto będzie w Warszawie mógł przejść trasą i zobaczyć piwnice. Później jak już Pałac Saski będzie odbudowany chcemy zachować tę podziemną trasę. Dzięki niej będzie można zobaczyć historię miasta.

REKLAMA

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni budynek - Pałac Brühla - siedzibą MSZ. Odbudowa Pałacu Saskiego zakończy się w 2030 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj

Jan Edmund Kowalski (prezes spółki Pałac Saski) o odbudowie Pałacu Saskiego (Temat dnia / Gość PR24) 25:14
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość audycji: Jan Edmund Kowalski (prezes spółki Pałac Saski)

REKLAMA

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 14.34

PAP/PR24

ASP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej