Spór o KPO. Maciej Kożuszek: to próba geopolitycznego osłabiania Polski
- Dziś, gdy Niemcy znalazły się w kryzysie, spór o praworządność jest wykorzystywany, aby manipulować w pewnym sensie stosunkiem sił w Europie, aby przewagi konkurencyjne, które zyskuje Polska, nie były tak wielkie - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek, szef działu zagranicznego "Gazety Polskiej".
2022-10-23, 12:20
- Zakres kompetencji Unii Europejskiej jest określony ściśle w pewnych granicach. Niektórzy zdają się zapomnieć, że wchodziliśmy do UE w 2004 roku w oparciu o konstytucję, która umowom międzynarodowym daje pewne prerogatywy, nawet bardzo szerokie, istotnie wchodzące w nasze życie gospodarcze, ale nie jest jednocześnie pozbawiona granic - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
"Spór o KPO trzeba widzieć w kontekście zmian geopolitycznych w Europie"
Maciej Kożuszek przypomniał, że cały czas zamrożone są fundusze z tytułu Krajowego Planu Odbudowy dla Polski, pojawiają się też opinie, że może to dotyczyć również funduszy strukturalnych. - Trudno nie postrzegać tego, co się dzieje, w kontekście zmian geopolitycznych w Europie, osłabiania się Niemiec, wzmacniania pozycji Polski, której racje długo uznawane za efekt pewnych fobii i strachów, są teraz zauważane. Obok motywacji geopolitycznej, osłabiania Polski jest też motywacja biurokratyczna, niektórzy zagięli parol na Polskę - ocenił.
- Jeśli węgierski KPO zostanie uruchomiony przed polskim, to nie będzie już wątpliwości, że nie chodzi tutaj o definicję praworządności czy niezawisłości sędziowskiej, tego, jak ma działać rada sędziowska itd., tylko o utrzymanie stosunku sił. Polska jako kraj, który jest na tyle duży, by być lokalnym centrum, w którego stronę będą grawitować państwa nowej Unii, kraj, który może zgłosić ambicję, by zmienić stosunek sił w UE, może budzić dużo większy niepokój niż Węgry - zauważył publicysta.
Posłuchaj
W czerwcu Komisja Europejska przyjęła polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Ta decyzja otworzyła drogę do zatwierdzenia tego dokumentu również przez Radę UE, co było warunkiem wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Polska chce z niego uzyskać 35 miliardów euro. Z tej sumy 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to preferencyjne, tanie pożyczki.
Pieniądze jak dotąd nie zostały wypłacone.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: Maciej Kożuszek
Data emisji: 23.10.2022
Godzina emisji: 10.33
REKLAMA
PR24/ka/kor
Polecane
REKLAMA