Alternatywne źródła energii. Polska może uzupełnić część unijnej luki w biomasie
Komisja Europejska szacuje, że w 2050 r. niedobór biomasy może wynieść od 40 proc. do 70 proc. popytu. Biomasa ma szerokie zastosowanie nie tylko jako źródło energii elektrycznej, ale też jako paliwo i źródło ciepła. Polska ma potencjał do rozwijania tego źródła energii.
2022-10-26, 08:19
Zgodnie z zaleceniami KE i Międzynarodowej Agencji Energii, biomasa była jednym ze źródeł energii ułatwiających odejście od rosyjskiego gazu przy utrzymaniu celów transformacji energetycznej.
W I półroczu państwa UE sprowadziły 1,2 mln ton peletów drzewnych z Rosji i Białorusi, czyli o 7 proc. więcej niż w I półroczu 2021 r. Mimo inwazji na Ukrainę, import biomasy z Rosji i Białorusi utrzymał się do czerwca 2022 r. Jednocześnie wartość sprowadzanych peletów wzrosła w tym okresie aż o 40 proc. ze względu na rosnące ceny biomasy i wyniosła 192,6 mln EUR. Po rozszerzeniu unijnych sankcji na drewno i artykuły drewniane w czerwcu 2022 r., rośnie import peletów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Ukrainy i Turcji.
Wykorzystanie biomasy w miksie energetycznym
Państwa UE przyjęły różne strategie wobec kształtowania roli biomasy w miksie energetycznym w czasach kryzysu. Austria, Łotwa, Polska czy Włochy zredukowały wykorzystanie biomasy, podczas gdy Rumunia, Chorwacja i Francja wykorzystały ją do częściowego zastąpienia generacji z gazu ziemnego i innych paliw kopalnych. W Estonii zużycie biomasy w styczniu-wrześniu 2022 r. wzrosło o 192 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, a sama biomasa stała się bardzo istotną częścią miksu energetycznego.
"Najwyższy potencjał produkcji energii z biomasy występuje we Francji (386 TWh/rok), w Niemczech (202 TWh/rok) i w Polsce (168 TWh/rok). Według szacunków Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej (JCR), potencjał biomasy UE to 9 proc. łącznego potencjału lądowych elektrowni wiatrowych, fotowoltaiki i biomasy.
REKLAMA
Spośród 224 regionów (NUTS 2) przeanalizowanych przez JCR, potencjał fotowoltaiki był najwyższy w 171 z nich, w 54 dominował potencjał lądowej energetyki wiatrowej. Potencjał produkcji energii z biomasy był najwyższy tylko w jednym regionie UE - na Wyspach Alandzkich (Finlandia).
Biomasa może jednak odegrać rolę istotnego uzupełnienia dla elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych ze względu na możliwość jej magazynowania i mniejszą zależność od zmiennych warunków atmosferycznych" - napisali w raporcie analitycy PIE.
Można zwiększyć produkcję
W Polsce całkowity potencjał fotowoltaiki (816 TWh/rok) był ponad trzykrotnie wyższy niż wiatru lądowego (241 TWh/rok) i pięciokrotnie większy niż biomasy. Analizy JRC i ENSPRESO wskazują na możliwość zwiększenia produkcji energii z biomasy w Polsce o ok. 49 proc. (ze 106 TWh, szacowanych w 2020 r. przez Międzynarodową Agencję Energii).
"Największy całkowity potencjał w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej miało województwo wielkopolskie (133,1 TWh/rok) i Mazowsze (130,5 TWh/rok) ze względu na dużą powierzchnię tych regionów.
REKLAMA
W przeliczeniu na jednostkę powierzchni, największym potencjałem biomasowym dysponowały województwa: opolskie (0,88 GWh/km2 regionu*rok), wielkopolskie (0,79 GWh/km2*rok) i kujawsko-pomorskie (0,64 GWh/km2*rok).
Biomasa miała wyższy potencjał energetyczny od elektrowni wiatrowych w województwach: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, dolnośląskim i opolskim. Niedobory, zidentyfikowane przez KE, mogą zachęcić do pełniejszego wykorzystania potencjału biomasowego w UE. To może przełożyć na rozwój odnawialnej energetyki we wskazanych regionach" - dodano w raporcie PIE.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ mib
REKLAMA
REKLAMA