Nota ws. reparacji. Mularczyk: brak odpowiedzi będzie dla Niemców fatalny

2022-10-31, 07:46

Nota ws. reparacji. Mularczyk: brak odpowiedzi będzie dla Niemców fatalny
Arkadiusz Mularczyk. Foto: PR24

- Czekamy na odpowiedź Niemiec w sprawie noty dyplomatycznej, ale nie próżnujemy, przygotowujemy różne warianty i analizy potencjalnych działań w tej sprawie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, pytany o postępy w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. - Jeśli odpowiedź będzie negatywna, to zrobimy wszystko, by zaprezentować Niemcy jako kraj niepraworządny (...) brak odpowiedzi będzie dla Niemców fatalny - dodał.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk został w piątek nowym wiceministrem spraw zagranicznych. - Sprawy europejskie, dotyczące naszych relacji z partnerami w Europie - odpowiedział w Polskim Radiu 24, w jednym z pierwszych wywiadów w nowej roli, pytany o zakres swoich obowiązków. - To duży i znaczny obszar - zaznaczył. 

Jak mówił, obowiązki jako wiceszef MSZ już rozpoczął. W piątek uczestniczył w święcie narodowym Turcji i spotykał się z ambasadorami wielu krajów. - Zostałem także powołany na pełnomocnika rządu ds. odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945. To niezwykle ważne i kluczowe zadanie z mojej perspektywy - podkreślił.

Czas na ruch Niemiec

Pytany, na jakim etapie jest sprawa odzyskiwania reparacji wojennych od Niemiec, gość "24 pytań" ocenił, że na "bardzo zaawansowanym". Przypomniał, że przygotowany i zaprezentowany został raport ws. strat wojennych Polski, podjęta uchwała Sejmu popierająca działania rządu, a także przygotowana i przedstawiona Berlinowi nota dyplomatyczna.

- Na dzień dzisiejszy państwo polskie zrobiło, co powinno zrobić. Czekamy na odpowiedź strony niemieckiej, ale to czekanie nie wiąże się z bezczynnością, [bo] jednocześnie intensywnie przygotowujemy różne warianty i analizy potencjalnych możliwych działań w tej sprawie - zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Jego zdaniem sprawa reparacji wojennych od Niemiec jest "jednym z najpoważniejszych wyzwań w naszej historii po 1989 roku, a może i po wojnie". - Po naszej stronie dopełniliśmy formalności, uzyskaliśmy mandat Sejmu, wysłaliśmy notę. Czekamy na odpowiedź ze strony Niemiec - wskazał.

"Brak odpowiedzi będzie dla Niemców fatalny"

Jak mówił, sprawa noty dyplomatycznej "nie jest sprawą tylko i wyłącznie w relacjach polsko-niemieckich, ale dotyczy, szerzej, funkcjonowania Niemiec w UE i na świecie, jako kraju, który chce być traktowany jako praworządny, przestrzegający praw człowieka, zasad demokracji, czy - szerzej - zasad godności ludzkiej". - Bardzo dużo będzie zależało od odpowiedzi Niemiec, jeśli chodzi o ich wizerunek na świecie - mówił.

- Jeśli odpowiedź (na notę dyplomatyczną) będzie negatywna, to zrobimy wszystko, by zaprezentować Niemcy jako kraj niepraworządny. Ale poczekajmy, dajmy Niemcom szansę - mówił Arkadiusz Mularczyk. - Niemcy powinny się dobrze przygotować do tej odpowiedzi. Jej brak będzie dla Niemców fatalny - dodał.

Posłuchaj

Arkadiusz Mularczyk: państwo polskie zrobiło, co powinno w sprawie noty dyplomatycznej, brak odpowiedzi będzie dla Niemców fatalny ("24 pytania"/ PR24) 12:56
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:


***

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Arkadiusz Mularczyk (poseł PiS, wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 31.10.2022

Godzina emisji: 7.06


mbl/kor

Polecane

Wróć do strony głównej