Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Minister Moskwa wskazuje termin rozpoczęcia budowy
- Działamy zgodnie z harmonogramem. Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji po posiedzeniu rządu. Dodała, że energia jądrowa to nie tylko czysta, pewna i własna energia, "ale to także rozwój gospodarczy oraz nowe miejsca pracy dla mieszkańców Polski".
2022-11-02, 16:00
Udział energii jądrowej w miksie energetycznym
- Program rządowy Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada sześć reaktorów, łącznie do 9 GW. Program koreański prezentowany przez premiera Sasina to program dodatkowy, prywatny, ale program ważny dla bezpieczeństwa energetycznego, wnoszący dodatkowe trzy reaktory - ich szczegółowej mocy nie znam, ale będzie to przedmiotem dalszych rozmów - powiedziała minister Moskwa.
- Łącznie w miksie energetycznym planujemy, że według potencjału maksymalnego w Polsce może być do 15 GW, biorąc pod uwagę uwarunkowania środowiskowe, uwarunkowania geologiczne i inne, natomiast w pierwotnym programie przy trzech lokalizacjach zakładamy 30 proc. udziału energetyki jądrowej w całym miksie energetycznym - podkreśliła minister.
Koszty budowy
Premier Mateusz Morawiecki poinformował między innymi o orientacyjnych kosztach budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
REKLAMA
- Orientacyjną sumę, bo ona na tym etapie jest dziś potrzebna, trzeba podać, to jest do ok. 20 mld dolarów, czyli kwota sięgająca 90-100 mld zł. Sposobów finansowania może być kilka i my dziś na Radzie Ministrów szczegółowo o tym rozmawialiśmy, natomiast na tym etapie ważne jest, żebyśmy mieli zabezpieczenie finansowe na te najbliższe etapy i ono oczywiście jest - powiedział premier.
Wsparcie dla budowy SMR-ów
- Chcemy oprzeć się o nasze źródła, źródła odnawialne, o energetykę jądrową - dodał także premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że "poważne państwo musi też inwestować w nowoczesne technologie".
- Chciałbym (...) przekazać ogromne wsparcie rządu dla mniejszej energetyki jądrowej - to są SMR-y czy MMR-y - zadeklarował.
Stwierdził, że są technologie, co do których "spółki Orlen, PGE, KGHM już toczą rozmowy z partnerami technologicznymi w krajach zachodnich".
REKLAMA
- Jesteśmy gotowi rozwijać te technologie z tymi partnerami, nadać im impuls, nadać im siłę finansową, po stronie partycypacji ze strony państwa - powiedział premier.
Według szefa rządu nowoczesne technologie zapewniające bezpieczeństwo "stają się najwyższym priorytetem na agendzie rządu RP".
- Premier: przyjęliśmy uchwałę ws. lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce
- Elektrownie jądrowe w Polsce. Prezes PKN Orlen: idziemy w kierunku energetyki atomowej uzupełniającej
- Preferowana lokalizacja pierwszej "jądrówki" w Polsce to Lubiatowo-Kopalino. Rząd ma przyjąć uchwałę w tej sprawie
PAP/PAP Biznes/IAR/PR24.pl/mk/kor
REKLAMA