Globalna gospodarka może wpaść w recesję? Jest najnowsza prognoza Banku Światowego
Bank Światowy obniżył we wtorek prognozę wzrostu globalnej gospodarki w 2023 roku do poziomu bliskiego recesji i ostrzegł, że perspektywy są szczególnie niebezpieczne dla krajów rozwijających się, a inflacja i ewentualna eskalacja napięć geopolitycznych mogą wepchnąć świat w recesję.
2023-01-10, 16:48
Wzrost globalnego PKB w 2023 roku ma wynieść 1,7 proc. i będzie to najsłabsze tempo rozwoju światowej gospodarki od trzech dekad, nie licząc załamania finansowego w 2009 roku po upadku banku Lehman Brothers oraz w związku z pandemią COVID-19 w 2020 roku. W czerwcu 2022 roku Bank Światowy prognozował, że globalny wzrost wyniesie w bieżącym roku 3 proc. - podaje Reuters.
Świat na "krawędzi" recesji
"Zważywszy na niepewne warunki ekonomiczne, każde nowe, niekorzystne wydarzenie - takie jak inflacja wyższa niż przewidywano, nagłe wzrosty stóp procentowych (...), ponowne pojawienie się pandemii COVID-19, czy eskalacja napięć geopolitycznych - może wepchnąć światową gospodarkę w recesję" - głosi komunikat Banku Światowego.
Prognozy takie są szczególnie niebezpieczne dla krajów rozwijających się, są one bowiem obciążone poważnym zadłużeniem, mają słabe waluty, a ich dochody rosną powoli. Ponadto w państwach tych spada tempo biznesowych inwestycji - oceniają analitycy.
Kraje rozwijające się
"Słabe wzrosty (gospodarcze) i inwestycje biznesowe pogłębią (w tych krajach) istniejące już problemy związane z edukacją, zdrowiem, ubóstwem, infrastrukturą oraz (...) zmianą klimatu" - oznajmił w komunikacie prezes Banku Światowego David Malpass.
REKLAMA
Bank Światowy wezwał wspólnotę międzynarodową do zwiększenia wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się, którym poważnie zagrażają kryzysy zadłużenia.
Bank przewiduje spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA i strefie euro do 0,5 proc. oraz wzrost PKB Chin na poziomie 4,3 proc. Presja inflacyjna zaczęła spadać pod koniec 2022 roku, ale w ocenie BŚ w 2023 roku może uporczywie utrzymywać się inflacja bazowa, to zaś może skłonić banki centralne do większych niż oczekiwano podwyżek stóp procentowych, co z kolei doprowadziłoby do dalszego spowolnienia światowego wzrostu gospodarczego - głosi prognoza BŚ.
- Niższe ceny energii, ale wyższe żywności. Perspektywy rynków surowcowych na 2023 rok
- Rosyjska gospodarka kurczy się, a inflacja rośnie. W kolejce 9. pakiet unijnych sankcji
- Bank Światowy wspiera ukraiński sektor prywatny. 2 mld dolarów na "najpilniejsze potrzeby"
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA