Witek o Żołnierzach Wyklętych: prawdy nie da się zakrzyczeć, dzisiaj są żołnierzami niezłomnymi

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie to symbol zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, bohaterstwa nad zdradą, pamięci nad zapomnieniem - mówiła w środę marszałek Sejmu Elżbiety Witek podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

2023-03-01, 10:34

Witek o Żołnierzach Wyklętych: prawdy nie da się zakrzyczeć, dzisiaj są żołnierzami niezłomnymi
Marszałek sejmu Elżbieta Witek na uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Foto: PAP/Andrzej Lange

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie odbywają się w środę obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marszałek Sejmu Elżbiety Witek przypomniała podczas uroczystości, że miejsce, w którym odbywają się uroczystości było kiedyś miejscem okrutnej kaźni wielkich patriotów i bohaterów, a dziś staje się miejscem symbolicznym. - To jest symbol zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, bohaterstwa nad zdradą, pamięci nad zapomnieniem - powiedziała.

Dodała, że w tym miejscu ginęli ci, którzy pochodzą z tragicznego pokolenia. - Przeżyli czasy II wojny światowej, poświęcali dla niej swoje zdrowie i życie, i kiedy przyszedł koniec, to uświadomili sobie, że jeden okupant zastępuje drugiego okupanta - mówiła.

Przypomniała także słowa ostatniego rozkazu skierowanego do żołnierzy, które brzmiały: "Bądźcie przewodnikami dla swojego narodu". - I oni tymi przewodnikami chcieli być, nie złożyli broni, nie potrafili pogodzić się nie tylko z utratą suwerenności, ale przede wszystkim z obcą władzą narzuconą nam na sowieckich bagnetach. Ponieśli za to okrutną karę - powiedziała.

UB - zbrojne ramię Sowietów

Podkreśliła, że "Sowietom i UB, które było ramieniem zbrojnym Sowietów w Polsce, nie wystarczyło, że oni mieli zginąć". - Przed śmiercią mieli okrutnie cierpieć. Wykaz tych tortur stosowanych tutaj w więzieniu na Rakowieckiej jest bardzo długi - powiedziała.

REKLAMA

Jak mówiła, będąc w więzieniu najbardziej bali się tego, że nikt nie będzie o nich pamiętał. - Tak rzeczywiście było. Przez kilkadziesiąt lat pamięć o ich bohaterstwie przechowywały rodziny i najbliżsi. Ale prawdy nie da się zakrzyczeć, zapomnieć. Po kilkudziesięciu latach nareszcie żołnierze, którzy wtedy byli traktowani jako wyklęci, dzisiaj są żołnierzami niezłomnymi. Dzisiaj możemy ich wspominać, uczyć o nich w szkołach naszą młodzież, możemy oddawać im hołd i cześć za ich niezwykłą bohaterską postawę - powiedziała.

Ściana Śmierci w Muzeum Wyklętych

Marszałek Witek złożyła kwiaty i zapaliła znicz przy Ścianie Śmierci w Muzeum Wyklętych w hołdzie "żołnierzom drugiej konspiracji".

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 1 marca od 2011 r. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Czytaj także:

REKLAMA

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej