Emisja metanu przy wydobyciu węgla. "UE za wszelką cenę chce zniszczyć polskie kopalnie"

Związek Sierpień '80 zorganizował w części śląskich kopalń masówki poświęcone skutkom proponowanego unijnego rozporządzenia w sprawie emisji metanu - gazu towarzyszącego złożom węgla. Na 24 marca związkowcy zapowiedzieli manifestację przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie.

2023-03-21, 09:29

Emisja metanu przy wydobyciu węgla. "UE za wszelką cenę chce zniszczyć polskie kopalnie"
Limity emisji metanu przez kopalnie są za niskie.Foto: LW Bogdanka/Twitter

"Unia Europejska za wszelką cenę chce zniszczyć polskie kopalnie. Tym razem chodzi o dyrektywę metanową. Jej wejście w życie oznacza likwidację niemal wszystkich polskich kopalń" - napisano w stanowisku, przedstawianym podczas porannych masówek w kopalniach.

Europejskie regulacje wprowadzają od 2027 roku normę 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla innego niż koksowy, a od roku 2031 - 3 tony gazu na 1000 ton węgla, w tym koksowego. Polskie kopalnie emitują więcej - średnio od 8 do 14 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla, zostałyby więc obłożone wysokimi karami za przekroczenie norm - w Polskiej Grupie Górniczej byłoby to ok. 1,5 mld zł rocznie.

Jak informował niedawno wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, strona polska zabiega o kompromis na poziomie 8 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla.

Kierunki zmian w energetyce. Źródło: PAP Kierunki zmian w energetyce. Źródło: PAP

Rozporządzeniu w obecnie proponowanej formie sprzeciwiają się zarówno górnicze związki, jak i szefowie spółek węglowych. W lutym list do polskich europarlamentarzystów napisał w tej sprawie wicepremier Jacek Sasin.

REKLAMA

Stanowisko związku

W ocenie przedstawicieli związku Sierpień '80 "dyrektywa unijna jest nie tylko wymierzona w górnictwo i Śląsk, ale jest przede wszystkim antypolska".

"W Europie tylko Polska wydobywa węgiel kamienny i tylko w Polsce stanowi on podstawę bezpieczeństwa energetycznego. Dyrektywa unijna niszczy podstawy naszego funkcjonowania. Jednocześnie nie ma żadnego znaczenia dla klimatu. W świecie wydobywa się około 8,5 mld ton węgla i nasze 54 miliony nie mają żadnego znaczenia dla klimatu. Jednocześnie, do Unii będzie można sprowadzać węgiel wydobywany na świecie bez żadnych ograniczeń i norm środowiskowych" - czytamy w stanowisku związku.

Wydobycie węgla w Polsce. Źródło: PAP Wydobycie węgla w Polsce. Źródło: PAP

"Nie możemy pozwolić na to szaleństwo! Musimy powstrzymać zagładę górnictwa, Śląska i Polski" - napisali przedstawiciele Sierpnia'80, zachęcając do udziału w zaplanowanej na 24 marca manifestacji w Warszawie. Demonstracja odbędzie się tego dnia w południe przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. "Musimy razem powiedzieć NIE komisarzom UE" - napisali związkowcy. Obecnie Sierpień'80 prowadzi zapisy chętnych do udziału w proteście.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej