Franzuzi chcą pomóc w budowie CPK. Złożyli już odpowiednią ofertę
Prywatny operator 65 lotnisk na świecie firma Vinci Airports uważa, że centralny port w Polsce to szansa na dobry biznes. I chce inwestować, informują media.
2023-04-07, 09:31
Vinci Airports to francuski operator 65 lotnisk (pełne zarządzanie lub zarządzanie na zasadzie koncesji) z siedmioma kolejnymi w budowie, w 12 krajach zatrudniający 17 tys. osób, z przychodami na poziomie 2,7 mld euro.
- Jesteśmy w wieloetapowym procesie, złożyliśmy ofertę, ale nie mogę podawać jej szczegółów - powiedział "Pulsowi Biznesu" Nicolas Notebaert, prezes Vinci Concessions i szef rady nadzorczej Vinci Airports, który w sprawie CPK odwiedził w tym tygodniu Polskę po raz piąty.
Krótka lista potencjalnych inwestorów
Konrad Majszyk, rzecznik CPK przekazał gazecie, że postępowanie na partnera strategicznego projektowanego lotniska CPK jest już bardzo zaawansowane.
- Spośród większej liczby podmiotów zainteresowanych przedsięwzięciem wybraliśmy krótką listę kilku potencjalnych inwestorów z Europy oraz regionu Azji i Pacyfiku, z którymi podjęliśmy negocjacje. Nie jest tajemnicą, że wśród nich jest Incheon International Airport Corporation (IIAC), zarządca lotniska w Seulu, doradca strategiczny CPK, który już w 2022 r. zapowiedział gotowość zostania inwestorem mniejszościowym części lotniskowej projektu. W ciągu najbliższych miesięcy chcemy mieć na tyle ustalone zasady współpracy z inwestorem mniejszościowym i warunki inwestycji, żeby możliwe było podpisanie umowy inwestycyjnej - powiedział Majszyk.
REKLAMA
Gazeta przypomina, że Koreańczycy zapowiedzieli, że zainwestują kilkaset milionów złotych; do finansowania portu zgłosił się także Budimex ze swoim hiszpańskim udziałowcem, Ferrovialem.
Jak chce zainwestować Vinci Airports?
Według "PB", model inwestycji francuskiej grupy, której przychody w 2022 r. przekroczyły 60 mld euro, głównie z koncesji, polegałby na wyłożeniu pieniędzy na kapitał założycielski wspólnej spółki i zapewnieniu finansowania.
- Jesteśmy gotowi do dokonania dużej inwestycji finansowej w polską spółkę. Poziom inwestycji nie jest ograniczeniem, naszym priorytetem jest upewnienie się, że inwestujemy w odpowiedni projekt, który będzie konkurencyjny. Będziemy inwestować bezpośrednio w projekt, a także wspierać zdobywanie kapitału - podkreśla przedstawiciel Vinci Airports.
- Budowa hubu, który obsłuży niezagospodarowaną dotychczas część Europy: północną i środkową, ma wielki potencjał. Jesteśmy w stanie zbudować konkurencyjne lotnisko ze wszystkimi rodzajami linii lotniczych, które będzie przyciągało turystów do Polski, obsługiwało rosnący ruch lotniczy z kraju i stanie się motorem polskiej gospodarki - powiedział szef rady nadzorczej Vinci Airports.
REKLAMA
- CPK zaczyna planować infrastrukturę drogową wokół lotniska. Wybrano głównego projektanta
- Marcin Horała: w tym roku ruszą prace budowlane przy CPK, to rekordowe tempo
- "Skorzystają też mieszkańcy mniejszych miejscowości". Horała o wpływie CPK na rozwój kolei w Polsce
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA