Ziemski i Pereira zdobyli Annapurnę. Historyczny zjazd z ośmiotysięcznika też stał się faktem (ZDJĘCIA)

W poniedziałek 17 kwietnia 2023 roku Polscy wspinacze Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira zdobyli - bez użycia butli z tlenem - Annapurnę (8091m). We wtorek Bartek dokonał pierwszego w historii, polskiego zjazdu narciarskiego z tego ośmiotysięcznika.  

2023-04-18, 12:51

Ziemski i Pereira zdobyli Annapurnę. Historyczny zjazd z ośmiotysięcznika też stał się faktem (ZDJĘCIA)
Bartek Ziemski i Oswald Pereira zdobyli Annapurnę bez wspomagania dodatkowym tlenem z butli. Bartek dokonał tez pierwszego, polskiego zjazdu z tego ośmiotysięcznika na nartach . Foto: PR/materiały prasowe

Pierwszy polski zjazd z dwóch ośmiotysięczników, Annapurny (8091 m n.p.m.) i Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) to cel wiosennej wyprawy w Himalaje Bartka Ziemskiego i Oswalda Rodrigo Pereiry.

Wspinacze rozpoczęli akcję górską od Annapurny. W poniedziałek 17 kwietnia 2023 roku Everest Today podało, że Polacy zdobyli ośmiotysięcznik bez użycia tlenu. 


We wtorek rano udało się zrealizować drugą część planu. Bartek Ziemski zjechał z Annapurny i został pierwszym człowiekiem z naszego kraju w historii, który tego dokonał.

"Bartkowi udało się zjechać bez wypinania nart do najniżej położonego punktu ze śniegiem (4800m). Po drodze czekały go trzy odcinki z serakami między obozem 3 i 2, z których zjechał na linie" - zrelacjonował wyczyn Polski Himalaizm Sportowy.

A tak swój wyczyn opisał sam Bartek:

- Niestety z 3. do 2. nie udało się znaleźć optymalnej linii zjazdu, w trzech kluczowych momentach zjechałem na linie, ale dalej kontynuowałem zjazd - wyjaśnia Bartek Ziemski w przesłanym nam nagraniu. 

REKLAMA

Posłuchaj

Bartek Ziemski opisuje zjazd na nartach ze szczytu Annapurny (PR24) 0:48
+
Dodaj do playlisty

***

Polacy działają w zespole dwuosobowym, bez wsparcia Szerpów i bez wspomagania dodatkowym tlenem z butli. Historyczny zjazd Bartka dokumentował Oswald Rodrigo Pereira.

Bartek Ziemski zjeżdża z Annapurny Bartek Ziemski zjeżdża z Annapurny

Po zakończeniu akcji na Annapurnie wspinacze reprezentujący krakowski Klub Wysokogórski Sakwa przedostali się do Bazy pod Dhaulagiri i rozpoczną drugi etap wyprawy. Ekspedycja zaplanowana jest do końca maja.

Bartek Ziemski jest wspinaczem i narciarzem oraz członkiem kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu. Latem 2022 roku samotnie wszedł na Broad Peak (8051m) i Gasherbrum II (8035m) bez korzystania z dodatkowego tlenu. Z każdego z tych wierzchołków zjechał na nartach, w przypadku Gasherbruma II był to pierwszy polski zjazd w historii. Za ten wyczyn Bartek otrzymał wyróżnienie w kategorii Alpinizm podczas tegorocznych Kolosów.

REKLAMA


Bartek Ziemski na szczycie Annapurny Bartek Ziemski na szczycie Annapurny

Oswald Rodrigo Pereira jest wspinającym się filmowcem, autorem filmów dokumentalnych i reportaży. Latem 2021 roku wszedł na Broad Peak bez wspomagania się dodatkowym tlenem z butli, podczas powrotu ze szczytu samodzielnie przeprowadził akcję ratunkową Rosjanki, która miała problemy z zejściem do niższych obozów. Zimą 2022 roku wspinał się na Manaslu, podczas tej wyprawy przetransportował do Bazy na swoich plecach psa, który zagubił się na szlaku powyżej ostatniej zamieszkanej miejscowości.


Oswald Rodrigo Pereira na szczycie Annapurny Oswald Rodrigo Pereira na szczycie Annapurny

Bartek Ziemski (z prawej) i Oswald Pereira Bartek Ziemski (z prawej) i Oswald Pereira

Annapurna to dziesiąty co do wysokości szczyt ziemi. Była pierwszym ośmiotysięcznikiem, na którym stanął człowiek. Dotychczas udało się zjechać z tego wierzchołka trzy razy w historii, ostatni raz prawie 30 lat temu. Dhaulagiri to siódmy szczyt ziemi, kroniki himalajskie zanotowały cztery udane zjazdy narciarskie ze szczytu.

Jerzy Kukuczka i Artur Hajzer na szczycie Annapurny stanęli rekordowo szybko - zaczęli działać 18 stycznia, a na szczyt dotarli 3 lutego (16 dni, bez użycia tlenu). 

Czytaj także:

/red/kier 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej