Polskie firmy w Chile. Wicepremier Sasin: będziemy rozmawiać, by tworzyć dobre warunki dla polskiego biznesu

- Będziemy prowadzić rozmowy z przedstawicielami rządu i parlamentu Chile, by tworzyć dobre warunki dla polskiego biznesu w tym kraju - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na targach CESCO Week w Chile.

2023-04-18, 10:01

Polskie firmy w Chile. Wicepremier Sasin: będziemy rozmawiać, by tworzyć dobre warunki dla polskiego biznesu
Wicepremier Sasin: mamy argumenty i możliwość pokazania, że jesteśmy na rynku chilijskim ważnym graczem w wymiarze gospodarczym i społecznym. Foto: Twitter/MAP

- Będziemy prowadzić rozmowy z przedstawicielami rządu i parlamentu Chile, by tworzyć dobre warunki dla polskiego biznesu w Chile. Mamy argumenty i możliwość pokazania, że jesteśmy na rynku chilijskim ważnym graczem w wymiarze gospodarczym i społecznym - poinformował wicepremier Sasin na targach CESCO Week w Santiago w Chile.

"Miedziowa stolica świata"

Wskazał, że Chile nie jest przypadkowym miejscem. - To jest kraj, który produkuje prawie 30 proc. miedzi w wymiarze globalnym. Jesteśmy w miedziowej stolicy świata i tutaj będziemy rozmawiać, pokazywać, że KGHM jest firmą, z którą warto współpracować - zapowiedział wicepremier.

- Jesteśmy dzisiaj mocni w miedzi, a przez to będziemy bezpieczni i mocni w energetyce. Będziemy mogli z nadzieją i spokojem, myśleć o naszym bezpieczeństwie energetycznym oraz rozwoju KGHM jako firmy ważnej dla Polski i świata - zauważył szef MAP.

Zapewnił, że dzisiaj KGHM może odważnie pozyskiwać nowe obszary swojej działalności, a to działalność biznesowa, która ma kluczowe znaczenie dla Polski.

REKLAMA

Sasin podkreślił także, że jeśli chcemy zachować suwerenność energetyczną, to musimy mieć dostęp do złóż. - Musimy mieć swoją miedź i firmę w tym obszarze gospodarki, i tak jest. KGHM jest polskim narodowym czempionem w górnictwie i hutnictwie miedziowym - zaznaczył wicepremier.

Rozmowy z przedstawicielami rządu

Sasin poinformował wcześniej PAP, że podczas pobytu w Chile ma spotkać się z przedstawicielami chilijskiego rządu. Dodał, że rozmowy mają dotyczyć planowanych zmian w prawie podatkowym, w tym podatku miedziowym. - Będziemy namawiać naszych partnerów, żeby pozwolili odliczać od podatku nakłady na inwestycje. Chciałbym też usłyszeć deklaracje, że to, co było programem obecnego rządu - nacjonalizacja przemysłu miedziowego - dzisiaj jest już nieaktualne - wskazał wicepremier.

W czasie podróży do Chile zaplanowano wizytę wicepremiera w kopalni Sierra Gorda, bilateralne rozmowy z przedstawicielami chilijskiego rządu - ministrem finansów, Mario Marcelem Cullell, minister górnictwa, Marcelą Hernandez Perez, a także szefową senackiej Komisji Górnictwa i Energii, Luz Elianą Ebensperger Orrego oraz wizytę na CESCO Week, czyli targach, które są największym w tej części świata wydarzeniem branży wydobywczej. W targach tych uczestniczą największe firmy wydobywcze świata, w tym polski KGHM.

Jak podaje KGHM na swojej stronie internetowej, kopalnia Sierra Gorda położona jest na pustyni Atacama, w regionie Antofagasta, na wysokości ok. 1700 m n.p.m. Kopalnia operuje na złożu miedziowo-molibdenowym, obejmującym siarczkowe i tlenkowe rudy miedzi. Mineralizacja Sierra Gorda została odkryta w 2006 r., a od września 2011 r. projekt był wspólnym przedsięwzięciem typu Joint Venture kontrolowanym przez KGHM (55 proc.), Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) i Sumitomo Corporation (13,5 proc.).

REKLAMA

Od 22 lutego 2022 r. KGHM ma nowego partnera w spółce Sierra Gorda SCM. Po zamknięciu transakcji sprzedaży całości udziałów w chilijskiej kopalni przez Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. oraz Sumitomo Corporation, akcje przejęła australijska grupa górnicza South32. 

Sprawy podatkowe

Władze Chile uwzględnią postulaty kopalni Sierra Gorda przy wprowadzeniu nowego podatku od wydobycia - informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. O kopalni, należącej do spółki KGHM, szef resortu wicepremier Jacek Sasin rozmawiał wczoraj z przedstawicielami chilijskiego rządu.

Rząd Chile zapowiedział radykalne zwiększenie - do trzech procent - podatku górniczego od wartości wyprodukowanej miedzi. Eksperci ocenili, że nowy podatek negatywnie wpłynie na cały sektor wydobywczy. Swoje postulaty w tej sprawie zgłosili także przedstawiciele kopalni Sierra Gorda SCM, należącej do KGHM.

To największa inwestycja zagraniczna należąca do polskiej spółki. W związku z planowanymi zmianami podatkowymi z władzami Chile spotkał się wicepremier Sasin, który przebywa z wizytą w tym kraju.

REKLAMA

- Uzyskaliśmy zapewnienie od ministra finansów w Chile, że nasze postulaty zostaną wzięte pod uwagę i w najbliższym czasie zostaną ogłoszone nowe propozycje - zapewnił wicepremier Sasin po spotkaniu z ministrem finansów Chile Mario Marcelem.

Jak wskazano w komunikacie resortu aktywów państwowych, chilijski rząd zgodził się wprowadzić górny limit opodatkowania dla takich firm jak kopalnia Sierra Gorda - podatek nie będzie mógł przekraczać połowy zysków firmy. Ponadto, stawka nowego podatku ma zostać obniżona z trzech do jednego procenta, a od podatku firma będzie mogła odliczyć koszty działalności i straty. Strona chilijska podtrzymała też zobowiązanie, że do 2029 roku nie będzie wprowadzała nowych, niekorzystnych rozwiązań podatkowych.

Jacek Sasin rozpoczął wizytę w Chile przedwczoraj od odwiedzenia kopalni Sierra Gorda. Wczoraj rozmawiał o tej inwestycji z przedstawicielami chilijskiego rządu i parlamentu. Dziś z kolei uczestniczy w targach CESCO Week dla branży wydobywczej, w których bierze udział KGHM.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej