Tour de Pologne 2023: kiedy poznamy całą trasę wyścigu? Czesław Lang zdradził datę
Prezentacja trasy jubileuszowego, 80. Tour de Pologne odbędzie się 1 czerwca w studiu Telewizji Polskiej - poinformował dyrektor wyścigu Czesław Lang, który szczegóły przebiegu rywalizacji chce zachować na tę okazję.
2023-04-26, 14:50
Polskie Radio będzie jedynym radiowym patronem medialnym 80. edycji Tour de Pologne. Na naszych antenach pojawią się transmisje z wyścigu. W ramach współpracy organizatorów wyścigu i Polskiego Radia powstanie również seria podcastów o historii kolarstwa w Polsce, a także serwis specjalny Tour de Pologne 2023 na stronie polskieradio24.pl.
Wyścig zacznie się w Poznaniu
Wiadomo już, że wyścig rozpocznie się 29 lipca w Poznaniu, a zakończy 4 sierpnia w Krakowie. Znane są też niektóre miasta etapowe - Karpacz i Opole. Lang zapowiada, że trzeci etap to będzie "prawdziwe +wow+, jakiego dawno w Polsce nie było".
- Wyścig rozpoczniemy etapem ze startem i metą w Poznaniu. Kolarze wystartują z terenu Targów Poznańskich, wyjadą z miasta, zrobią pętlę i wrócą na tor samochodowy Poznań. Automobilklub Wielkopolski obchodzi w tym roku jubileusz stulecia, a my też mamy swój jubileusz - powiedział PAP Lang.
- Drugi etap poprowadzi z Leszna do Karpacza, gdzie wracamy po dłuższej przerwie. To będzie niedziela, mam nadzieję, że pogoda dopisze i zobaczymy piękną walkę. Trzeci etap to prawdziwe "wow", jakiego dawno w Polsce nie było. Przewyższenie 3400 metrów, kawał ścigania. Chcemy pokazać na tym etapie urodę Dolnego Śląska, ale szczegóły trasy chcemy zachować na oficjalną prezentację. Mamy też po drodze Opole, a zakończenie wyścigu tradycyjnie na Błoniach w Krakowie - opowiadał.
Lang podkreślił, że Tour de Pologne będzie transmitowany przez telewizję codziennie w dużym wymiarze do ponad stu państw na całym świecie.
- Planowane są pięciogodzinne transmisje, do których ekipa TVP starannie się przygotowuje. Sport, a szczególnie kolarstwo pięknie i tanio promuje kraj. Trzeba się promować, mówić o sobie, o swojej historii i teraźniejszości. Nawiązaliśmy bardzo dobrą współpracę z Polską Organizacją Turystyczną. I więcej nie wymyślimy. Jeśli chodzi o trasę, o jej piękno, to jest top topów - ocenił.
Polscy kolarze z "dzikimi kartami"
Organizatorzy przyznali już wszystkie pięć "dzikich kart". Otrzymały je: amerykańska grupa Novo Nordisk, inny amerykański team Human Powered Health (którego zawodnikami są Stanisław Aniołkowski i Alan Banaszek), szwajcarski Q36.5 Pro Cycling Team (Kamil Małecki, Szymon Sajnok), belgijska ekipa Lotto Dstny oraz reprezentacja Polski. Uzupełnią one peleton złożony z wszystkich 18 ekip z licencjami World Tour.
- Zobaczymy sporą grupę polskich kolarzy. Cieszymy się, że na wstępnej liście startowej jest Rafał Majka, zwycięzca naszego wyścigu z 2014 roku - zakończył Czesław Lang.
W tym roku Tour de Pologne będzie obchodzić potrójny jubileusz: mija 95 lat od pierwszego wyścigu, 30 lat od objęcia przez Langa funkcji dyrektora, a ponadto będzie to 80. edycja.
REKLAMA
Czytaj także:
- 80. edycja Tour de Pologne. Czesław Lang: w Polskim Radiu znalazłem partnerów
- Polskie Radio jedynym radiowym patronem medialnym Tour de Pologne. "Niesiemy radość i rozrywkę" [WIDEO]
- Czesław Lang: Polskie Radio towarzyszyło wyścigom kolarskim od samego początku [JEDYNKA]
/empe, PAP
REKLAMA