Sprzeciw Polski wobec paktu migracyjnego. Ast: rząd powinien tworzyć w UE front państw racjonalnych
- Działania rządu polskiego powinny skupić się na tworzeniu frontu racjonalnych państw, pokazujących, że solidarność, pomoc - owszem, ale ws. migrantów z Afryki najważniejsza jest ochrona granic i wsparcie w państwach przygranicznych, gdzie docierają uchodźcy - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marek Ast, komentując tzw. pakt migracyjny.
2023-06-11, 14:25
W czwartek, przy sprzeciwie Polski i Węgier, ministrowie spraw wewnętrznych krajów unijnych przyjęli zapisy paktu migracyjnego. Zawarto w nim zasadę warunkowości - albo kraje zgodzą się na relokacje migrantów docierających na południe Europy przez Morze Śródziemne, albo będą płacić około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.
Marek Ast: pakt migracyjny to powrót do 2015 roku
W Polskim Radiu 24 sprawę komentował poseł PiS Marek Ast, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości. Gość audycji podkreślił, że unijne instytucje już od dłuższego czasu rozszerzają swoje kompetencje, wykraczając także poza zapisy traktatowe. Podobnie jest z paktem migracyjnym.
- To, co się wydarzyło ostatnio w sprawie powrotu do przymusowej relokacji uchodźców, migrantów, to jest powrót do sytuacji z 2015 roku. Wówczas też próbowano narzucić państwom członkowskim kwoty migrantów. Przy zdecydowanym sprzeciwie Polski cały ten projekt wówczas się nie powiódł - mówił Marek Ast.
Jego zdaniem w sprawie migrantów z Afryki koniecznie jest zdecydowane stanowisko. "Drogą donikąd" Marek Ast nazwał przymuszanie państw do przyjmowania migrantów, którzy trafiają do innych krajów lub karanie ich finansowe za odmowę udziału w relokacji. - Tym bardziej że w przypadku Polski mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w ostatnich dwóch latach (...) przyjęliśmy co najmniej kilka milionów uchodźców wojennych z Ukrainy i za to z Unii Europejskiej nie dostaliśmy praktycznie żadnej znaczącej pomocy - dodał.
REKLAMA
"Trzeba stworzyć front państw racjonalnych w UE"
W jego ocenie uchodźców się różnicuje - migrantów z Afryki się za takich uznaje, a faktyczni uchodźcy z Ukrainy tak naprawdę nie są za uchodźców uznawani.
Marek Ast podkreślił, że konieczne jest, aby rząd tworzył silny front państw europejskich, które będą racjonalne i wskażą, że pomoc i solidarność jest konieczna, ale najważniejsze jest chronienie granic zewnętrznych UE, a migrantom należy pomagać w krajach przygranicznych, do których docierają, a nie przymusowo relokować ich do innych krajów europejskich.
- Obrady Trójkąta Weimarskiego. Poprzedzi je rozmowa prezydentów Dudy i Macrona
- "Wszyscy mamy płacić za Willkommenspolitik". Europoseł PiS o "migracyjnym dyktacie" UE
- Afera korupcyjna w PE. Saryusz-Wolski: jesteśmy świadkami zamiatania jej pod dywan
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Marek Ast (PiS)
Data emisji: 11.06.2023
Godzina emisji: 13.33
PR24/jmo
REKLAMA