Początek roku szkolnego. Wiceminister edukacji: kończymy reformę oświaty
Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki powiedział w Polskim Radiu 24, że z rozpoczętym rokiem szkolnym wiązane są duże nadzieje, będzie to bowiem rok kończący reformę systemu edukacji. Gość audycji podkreślił, że resort liczy na realizację podstawy programowej bez żadnych zakłóceń.
2023-09-04, 17:55
- Ten rok jest klamrą zamykającą zmiany systemowe. W roku przyszłym matury będą zdawać uczniowie techników - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, senator PiS i wiceszef resortu edukacji i nauki.
Wyzwania systemu edukacji
Gość audycji odpowiadał na pytania o wyzwania czekające polskie szkolnictwo w rozpoczętym roku szkolnym. Jak podkreślił, pierwszym jest "wszystko to, co jest związane z powrotem do normalności po epidemii COVID-19". Przypomniał też, że w poprzednich latach polski system oświaty przyjął ponad 185 tys. uczniów z Ukrainy. Wyraził nadzieję, że w tym roku podstawę programową uda się zrealizować już bez zakłóceń.
Zwrócił także uwagę na dokończenie rozpoczętej przez PiS na samym początku rządów reformy oświaty, która obejmowała likwidację gimnazjów i przejście do systemu 8-letnich szkół podstawowych oraz 4-letnich liceów i 5-letnich techników. W tym roku postęp tej reformy wreszcie będzie kończony - do matur przystąpią uczniowie 5-letnich techników.
- I wreszcie to, co jest związane z wdrażaniem nowych rozwiązań i programów. Musimy też nadrabiać czas, który został nam skradziony przez COVID-19 - mówił wiceminister Włodzimierz Bernacki.
REKLAMA
Nowy przedmiot - biznes i zarządzanie
W nowym roku czwartoklasiści dostaną laptopy. Uczniowie szkół średnich zaczną się uczyć nowego przedmiotu - biznesu i zarządzania, który zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Ministerstwo edukacji zapowiedziało, że będzie kontynuować rozpoczęte już programy - "Poznaj Polskę" i "Laboratoria przyszłości".
Wiceminister edukacji i nauki przybliżył w Polskim Radiu 24 szczegóły dotyczące nowego przedmiotu. - Mamy tutaj do czynienia ze zmianą podstawy programowej i ona jest zupełnie inna niż w przypadku poprzedniego przedmiotu. Poza tym jest rzecz bez precedensu. Bezpłatny podręcznik do tego przedmiotu przygotowała Szkoła Główna Handlowa - wyjaśnił prof. Bernacki, dodając, że ponadto materiały edukacyjne do nauki biznesu i zarządzania przygotowało bardzo wiele wysoko wyspecjalizowanych fundacji.
Gość audycji odpowiadał także na zarzuty dotyczące większej centralizacji edukacji i zwiększenia uprawnień kuratorów oświaty, które będą mogły m.in. zamykać szkoły niepubliczne. - Ta możliwość (...) ma jedno zasadnicze uwarunkowanie: takie działania mogą być podjęte tylko wtedy, kiedy dana placówka działa z naruszeniem prawa - odparł.
- Nowy przedmiot, laptopy i mLegitymacje. Zmiany w nowym roku szkolnym
- Wiceszef MEiN: od 1 stycznia wzrost pensji dla nauczycieli o 12 proc.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Włodzimierz Bernacki
Data emisji: 04.09.2023
Godzina emisji: 15.40
PR24/jmo
REKLAMA