Jan Śpiewak o programie "Przyjazne osiedle": dobry i słuszny kierunek
- Brak wind wiele osób starszych, choć nie tylko, bo też osoby niepełnosprawne, wyklucza z życia społecznego. Mówimy często o tzw. więźniach czwartego piętra. Takie inwestycje w modernizację tego typu budynków są jak najbardziej wskazane - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Śpiewak, działacz społeczny i aktywista miejski. Gość audycji chwalił także propozycje dotyczące termomodernizacji i dofinansowań instalacji fotowoltaicznych.
2023-09-04, 19:30
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło program "Przyjazne osiedle" dotyczący modernizacji i rewitalizacji bloków z tzw. wielkiej płyty. To jedna z propozycji wyborczych tego ugrupowania na kolejną kadencję.
Program "Przyjazne osiedle"
Program przewiduje modernizację i rewitalizację osiedli mieszkaniowych oraz bloków z tak zwanej wielkiej płyty. Składa się z siedmiu punktów: dobudowy wind, budowy miejsc garażowych, termomodernizacji bloków mieszkalnych, rewitalizacji osiedli, w tym poprawy instalacji m.in. wodnokanalizacyjnych, budowy fotowoltaiki, remontów akustycznych oraz modernizacji architektury: zieleni, placów zabaw i boisk.
Śpiewak: budowa wind pomoże walczyć z wykluczeniem
W Polskim Radiu 24 propozycję PiS-u komentował aktywista miejski Jan Śpiewak. Gość audycji, zapytany o to, który z tych punktów wydaje się najważniejszy lub jest mu najbliższy, stwierdził, że ważna jest budowa wind, a ich brak nazwał problemem "bardzo wymiernym".
Czytaj także w i.pl: Premier Mateusz Morawiecki w Tomaszowie Mazowieckim. Zaprezentował program „Przyjazne osiedle”.
REKLAMA
- To bardzo wiele osób, starszych przede wszystkim, choć nie tylko, bo też osoby niepełnosprawne, absolutnie wyklucza z życia publicznego, społecznego. Mówimy często w Warszawie, ale nie tylko w Warszawie, o tzw. więźniach czwartego piętra - jest duża grupa ludzi, którzy przez to, że nie ma wind, nie mogą opuszczać swoich mieszkań - mówił Jan Śpiewak.
Aktywista zauważył, że tego rodzaju inwestycja jest bardzo kosztowna i wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych często nie stać na ich przeprowadzenie. Podobnie uznał za najdroższy punkt programu "Przyjazne osiedle" budowę miejsc garażowych.
Czytaj również na wPolityce.pl: Prof. Krysiak nie ma wątpliwości: Mieliśmy realizowaną niemiecką politykę gospodarczą w Polsce. Działania były pod dyktando Niemiec
Jan Śpiewak o programie "Przyjazne osiedle"
Jan Śpiewak wyszedł też z propozycją, by rozważyć rozbudowę niższych bloków z wielkiej płyty o kolejne piętra. Oceniając program całościowo stwierdził, że nawet gdyby nie udało się go zrealizować w pełni i "skończyłoby się tylko na termomodernizacji i fotowoltaice", to już byłoby bardzo dobrze.
REKLAMA
- Termomodernizacja już w bardzo wielu blokach została zrobiona. (...) Fotowoltaika też jest bardzo ważną inwestycją. Takie minielektrownie słoneczne na dachach montowane mogą sprawić, że te domy staną się samowystarczalne, jeśli chodzi o elektryczność. To krok w bardzo dobrym kierunku, to są często duże powierzchnie dachowe, które można wykorzystać z dużym powodzeniem - dodał Jan Śpiewak.
Czytaj również na tvp.info: Premier: Można wykazać, że PiS to wybór, a PO to przymus
Działacz społeczny ocenił, że program "Przyjazne osiedle" zostanie odebrany pozytywnie przez bardzo wielu Polaków, a jego założenia to "dobry i słuszny kierunek". Podkreślił jednak, że nie można zapominać także o osiedlach i blokach jeszcze starszych niż budynki z wielkiej płyty.
- Program "Przyjazne osiedle". Dr Bartoszewicz: powinien być szeroko poparty przez całą scenę polityczną
- Osiedla z tzw. wielkiej płyty. Resort rozwoju ma program na ich modernizację
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Grzegorz Frątczak
Gość: Jan Śpiewak (działacz społeczny, aktywista miejski)
Data emisji: 04.09.2023
Godzina emisji: 17.49
IAR/PR24/jmo
REKLAMA