Westinghouse gwarantem nowoczesności polskiej elektrowni atomowej. Najnowsza technologia AP1000
27 września 2023 roku, Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel podpiszą umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W grudniu 2021 roku, Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków.
2023-09-27, 13:15
Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 roku, a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 roku 12. W lipcu br. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oszacowała wartość inwestycji realizowanych w związku z budową elektrowni jądrowej na Pomorzu na ponad 100 mld zł.
W lipcu br. PEJ uzyskała wydaną przez MKiŚ decyzję zasadniczą dotyczącą budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu, potwierdzającą, że inwestycja spółki jest zgodna z realizowaną przez państwo polityką energetyczną, a także ogólną opinię potwierdzającą poprawność zakresu weryfikacji analiz bezpieczeństwa przekazaną przez Państwową Agencję Atomistyki.
Technologia
Technologia AP1000 Westinghouse to elektrownia jądrowa zaprojektowana i sprzedawana przez Westinghouse Electric Company. Elektrownię zasila ciśnieniowy reaktor wodny o ulepszonym pasywnym systemie bezpieczeństwa jądrowego. Pierwszy AP1000 rozpoczął pracę w 2018 roku w Chinach w elektrowni jądrowej Sanmen . Reaktor AP1000 jest reaktorem wodnym ciśnieniowym (Pressurized Water Reactor). System chłodzenia składa się z dwóch niezależnych obwodów, zaprojektowane do wytwarzania mocy 3415 MWt (cieplnej).
Rdzeń, naczynie reaktora i elementy wewnętrzne reaktora AP1000 są podobne do poprzednich konstrukcji firmy Westinghouse PWR, ale wprowadzono liczne ulepszenia w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności paliwa. Rdzeń reaktora składa się z 157, długich na 426,7 mm, 17 × 17 zespołów paliwowych.
REKLAMA
Układ reaktora jest dużo tańszy w budowie w porównaniu z innymi generatorami III generacji, częściowo dlatego, że używa się istniejące już elementy. Zawiera w sobie zdecydowanie mniej komponentów: 50% mniej zaworów, 35% mniej pomp, 80% mniej rur bezpieczeństwa, 80% mniej kabli kontrolnych.
Elektrownia atomowa w Polsce
Budowa elektrowni w Żarnowcu rozpoczęła się w 1982 roku i postępowała szybko. Prace budowlane brało udział 50 firm i ponad 6,5 tys. osób. Jednak w 1990 roku budowę przerwano z powodu tragedii w Czarnobylu i protestów ekologów. Obecnie w Polsce działa jeden badawczy reaktor jądrowy Maria, który znajduje się w Instytucie Energii Atomowej w Świerku.
REKLAMA
- Elektrownia jądrowa w Polsce. Dziś podpisanie umowy na jej zaprojektowanie
- Bezpieczeństwo jądrowe. Instytucje Polski i Korei Płd. nawiązały współpracę
PolskieRadio24.pl/ IAR/ mib
REKLAMA