Jacek Saryusz-Wolski ostrzega przed landyzacją UE: państwa członkowskie będą wasalami, Niemcy zaś hegemonem
- Zmiana unijnych traktatów przewiduje masowy transfer kompetencji na szczebel UE i odebranie tych kompetencji państwom członkowskim w takich dziedzinach, jak m.in. polityka zagraniczna, obronna i bezpieczeństwo - powiedział w Telewizji Republika eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski.
2023-10-22, 15:35
Portal Niezależna.pl, relacjonując wywiad, podkreśla, że 25 października w Parlamencie Europejskim ma odbyć się głosowanie nad propozycją daleko idących zmian unijnych traktatów. Wśród zapisów pojawia się m.in. likwidacja prawa weta w 65 przypadkach, co znacznie osłabia decyzyjność państw członkowskich i stwarza ogromne możliwości największym krajom, zwłaszcza Niemcom i Francji.
- W dużym skrócie - to jest 110 stron raportu, którego byłem negocjatorem. Przewiduje on masowy transfer kompetencji na szczebel UE i odebranie tych kompetencji państwom członkowskim w takich dziedzinach, jak: polityka zagraniczna, obronna, bezpieczeństwo, polityka granic, przemysł, edukacja, zdrowie, infrastruktura transgraniczna - powiedział Saryusz-Wolski.
- Według niektórych ekspertów, w myśl tych zmian, w tym kształcie, rola państw członkowskich byłaby mniejsza niż poszczególnych stanów w Stanach Zjednoczonych. Nazywam to landyzacją - stwierdził eurodeputowany PiS.
"W tej koncepcji państwa członkowskie byłyby wasalami"
Jak wskazał, "dawcą suwerenności byłyby nie tak jak teraz, państwa członkowskie, które delegują swoją suwerenność częściowo na rzecz UE".
REKLAMA
- Tym razem to UE byłaby suwerenem. Wasalami byłyby państwa członkowskie. Byliby rządzący i rządzeni. Suwereni i wasale. Centrum i peryferie pod hegemonią niemiecką - ocenił polityk.
"Mowa o strukturze rządzonej oligarchicznie przez Niemcy"
Saryusz-wolski dodał, że gra toczy się również o powszechną likwidację (z wyjątkiem jednego punktu) prawa weta. - Hierarchiczna, piramidalna struktura rządzona oligarchicznie przez Niemcy czy tandem niemiecko-francuski, prowadząca politykę kolaboracji z Rosją, a wypychającą USA z Europy. Taki jest plan - ocenił.
- Jeżeli teraz nie zorganizuje się koalicji sprzeciwu wśród społeczeństw i państw, to ten walec dojedzie do końca. Nawet - jeśli w formie okrojonej. Te zmiany obalają polską konstytucję i polską niepodległość - stwierdził Saryusz-Wolski, dodając, że na samym końcu drogi, wszystkie kraje członkowskie muszą wyrazić na to zgodę.
Jego zdaniem, jeśli opozycja utworzy rząd, pewnym jest, że jej politycy będą za tymi zmianami. - To jest pewność, bo oni już za tym głosowali - zaznaczył Saryusz-Wolski.
REKLAMA
- "Będziemy stali na straży pierwotnego projektu". Przydacz krytykuje pomysł federacji krajów UE
- Szczyt UE-USA. Płomecka: mimo różnic Bruksela i Waszyngton wiedzą, że są od siebie zależne
- Unijne sankcje na rosyjskie diamenty? Ruszają konsultacje KE z krajami członkowskimi
[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w Programie 1 Polskiego Radia
PAP, IAR/łl
REKLAMA