PKP PLK: powstają nowe, bezkolizyjne przejazdy i przejścia

2023-11-29, 13:30

PKP PLK: powstają nowe, bezkolizyjne przejazdy i przejścia
W województwie mazowieckim skrzyżowania bezkolizyjne powstają m.in. w Legionowie, Pruszkowie i Celestynowie. Foto: Shutterstock/Fotokon

Kolejarze likwidują niebezpieczne przejścia i przejazdy w poziomie torów i budują nowe, bezkolizyjne skrzyżowania. W Sulejówku pod Warszawą otwarto właśnie tunel drogowy pod torami kolejowymi w alei Marszalka Józefa Piłsudskiego.

Zarządca sieci, czyli PKP Polski Linie Kolejowe podpisały jednocześnie umowę na budowę drugiego bezkolizyjnego skrzyżowania w tym mieście.

Dzięki tunelom poprawi się bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym na szlaku z Warszawy do Terespola. Podobne inwestycje powstają w innych miejscowościach na Mazowszu.

Tunel w Sulejówku

W Sulejówku, w alei Marszałka Józefa Piłsudskiego, powstał tunel pod trasą kolejową i nowa droga. Kierowcy mają do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Jest też chodnik i ścieżka rowerowa. Dojście do tunelu pieszym zapewniają schody. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się dostępność zapewnią windy. Inwestycja kosztowała 60 milionów złotych.

- Bezpieczeństwo jest priorytetem w ruchu kolejowym i każde nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększa jego poziom. Bezkolizyjna przeprawa w Sulejówku ta właśnie otwarta w alei Piłsudskiego oraz ta, która dopiero powstanie, to bezpieczne przewozy i lepsza komunikacja w mieście. Dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej wykonane prace realnie poprawiają warunki życia mieszkańców i wspierają rozwój lokalny - powiedział Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

To nie koniec tego typu inwestycji w tym mieście. Jego mieszkańcy zyskają dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie w ciągu ulic Przejazd i Krasińskiego, pod linią kolejową numer 2 Warszawa - Terespol. PKP PLK podpisały umowę z wykonawcą obiektu - ZRK DOM.

W ramach tego projektu powstanie 90-metrowy tunel drogowy. Przebudowany zostanie także układ przyległych ulic. Powstanie jezdnia składająca się dwóch pasów ruchu oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią windy. Obie inwestycje powstają przy wsparciu samorządu województwa mazowieckiego.

Czytaj także:

Bezkolizyjne skrzyżowania

Bezkolizyjne skrzyżowanie poprawi bezpieczeństwo użytkowników ruchu. W znaczącym stopniu usprawni także komunikację. Obiekt zastąpi obecny przejazd, a kierowcy nie będą musieli czekać przed zamkniętymi rogatkami.

We wrześniu zarządca sieci kolejowej i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę o objęcie tego typu inwestycji wsparciem w ramach Krajowego Programu Odbudowy.  

W województwie mazowieckim skrzyżowania bezkolizyjne, poza Legionowem, powstają także w Pruszkowie i Celestynowie. W Ciechanowie budowany jest wiadukt pieszo-rowerowy, a w Teresinie powstanie tunel drogowy pod torami.

Dzięki inwestycjom PLK SA na Mazowszu już wybudowane zostały bezkolizyjne skrzyżowania między innymi na ulicy Karczunkowskiej w Warszawie, w Legionowie, Otwocku, Wołominie, Zielonce, Kobyłce, Tłuszczu, Toporze i Jasienicy Mazowieckiej.

Czytaj także:

IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej