Minister Gajadhur: kontrole na przejściach granicznych z Ukrainą zostaną zwiększone

2023-11-29, 16:36

Minister Gajadhur: kontrole na przejściach granicznych z Ukrainą zostaną zwiększone
Trwa protest polskich przewoźników na granicy z Ukrainą.Foto: shutterstock.com/Vitaliy Kyrychuk

Przewoźnicy nie zgłoszą na razie protestów na kolejnych dwóch przejściach granicznych z Ukrainą - w Niżankowicach i Zosinie. Jak mówią to gest dobrej woli, także wobec Ukraińców. Decyzja zapadła podczas rozmów strajkujących przewoźników z ministrem infrastruktury Alvinem Gajadhurem.

Przewodniczący Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu Waldemar Jaszczur powiedział, że postulat transportowców dotyczący powrotu licencji dla ukraińskich firm przewozowych się nie zmieni.

Przewozy kabotażowe

- Te samochody wjeżdżają do Polski i wykonują przewozy kabotażowe, których im wykonywać nie wolno, bo umowa liberalizacyjna wyraźnie określa zasady, na których strona ukraińska może korzystać. Jest zupełnie inaczej, te samochody pustoszą nasz rynek, zabierają nasze ładunki, wykonują przewozy po terenie naszego kraju i w relacjach Polska-Unia Europejska-Polska - mówił Waldemar Jaszczur.

Zobacz również:

Minister infrastruktury Alvin Gajadhur powiedział, że kontrole pojazdów na przejściach granicznych z Ukrainą zostaną zwiększone. Szef resortu zaznaczył, że jego resort oraz inspekcja transportu drogowego chce wspierać polską branżę transportową, dlatego na naszej wschodniej granicy zostaną podjęte dodatkowe działania.

Będzie udrożnienie kolejek?

- W tych kontrolach będą uczestniczyli również funkcjonariusze krajowej administracji skarbowej, straży granicznej oraz policji. Będą to działania zintensyfikowane. Rozmawiałem już z ministrem finansów oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji - zadeklarowali oni pełną współpracę w tym zakresie - mówił minister infrastruktury.

Przewoźnicy ze strony Kijowa liczą na udrożnienie kolejek dla pustych aut na numerach ze Wspólnoty, by nie czekały na wyjazd po kilkanaście dni. Domagają się też wprowadzenia zakazu rejestrowania firm transportowych ze wschodnim kapitałem, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli.

Czytaj także:

Na granicy z Ukrainą trwa czwarty tydzień protestu. Przewoźnicy blokują przejścia graniczne w województwach lubelskim - w Dorohusku i Hrebennem oraz podkarpackim - w Korczowej i Medyce. W tej drugiej podkarpackiej lokalizacji wspierają ich rolnicy. Po obu stronach granicy utworzyły się wielokilometrowe kolejki, odprawy trwają kilka dni.

Posłuchaj

Posłuchaj

Minister infrastruktury Alvin Gajadhur o proteście przewoźników . (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej