"Lex wiatrak". Maria Koc: ta ustawa to wrzutka kompromitująca koalicję
2023-12-05, 18:50
- To jest mega afera, nie tylko afera wiatrakowa, w wielu aspektach ten projekt uderzył gospodarczo i społecznie w Polaków, trzeba te kwestie wyjaśnić, po to, żeby więcej takich ustaw w Sejmie nie było - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Koc (Prawo i Sprawiedliwość).
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa płatnej protekcji w związku z przygotowaniem projektu o zmianie ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, jak również jej przebiegu legislacyjnego.
Pytania o autorstwo ustawy
Maria Koc oceniła, że ustawa zawiera skandaliczne zapisy dotyczące kwestii gospodarczych, w tym nałożenie dodatkowego podatku na PKN Orlen. Jak zauważyła, ustawa w części traktującej o możliwościach budowy elektrowni wiatrowych zawiera bardzo specjalistyczne i szczegółowe zapisy, o których autorstwo trudno posądzać posłów. - Zachodzi podejrzenie, że napisali je eksperci, osoby o szczegółowej wiedzy, a jest to projekt poselski. Gdyby większość sejmowa miała już rząd, ministerstwo klimatu i tam swoich ekspertów, można by myśleć, że jest to projekt ministerialny, skierowany na ścieżkę poselską, by szybciej przeszedł przez Sejm. Tego rządu jeszcze nie ma, więc rodzi się pytanie, kto jest autorem tej ustawy, bo wnioskodawcy, którzy się pod projektem podpisali, nie potrafią go wskazać - zauważyła poseł.
"Ustawa o ogromnych skutkach gospodarczych i społecznych"
- Dobrze, żeby prokuratura się temu przyjrzała. Ciągle trwa jeszcze pierwsze posiedzenie Sejmu w tej kadencji, a już mamy taką wrzutkę, ustawę kompromitującą dla większości sejmowej, ustawę o ogromnych skutkach gospodarczych i społecznych. Ta ustawa jeszcze nie weszła w życie, a już przyniosła wiele wymiernych szkód, trzeba zbadać, ktoś za nią stoi - mówiła Maria Koc.
Posłuchaj
Grupa posłów Polska 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt ma umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Krzysztof Kwiatkowski
REKLAMA
Data emisji: 5.12.2023
Godzina emisji: 16.35
PR24/ka
REKLAMA