"Odblokowanie polityczne prokuratury". Zembaczyński o decyzji Bodnara ws. prokuratora krajowego
- W interesie społecznym leży, żeby niezależni prokuratorzy, bez tego politycznego buta PiS, który nad nimi do tej pory wisiał, mogli postawić w stan oskarżenia [Grzegorza] Brauna, a niezawisłe sądy mogły go skazać i uwolnić polski parlament od tego problemu, od tej kompromitacji - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Zembaczyński (Nowoczesna), który dyskutował z Rafałem Kasprzykiem (Polska 2050).
2024-01-15, 10:15
W poniedziałek o 15.00 komisja regulaminowa zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu posła Grzegorza Brauna z Konfederacji. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia nie wykluczył, że może być on przegłosowany na posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się we wtorek 16 stycznia.
Pozbawienie immunitetu Grzegorza Brauna na wniosek prokuratury
Witold Zembaczyński zwracał uwagę, że sprawa immunitetu posła Brauna pokazuje, jak ważne są zmiany w prokuraturze, które obecnie przeprowadza minister Adam Bodnar. Jak dodał, pozbawienie immunitetu musi nastąpić na wniosek prokuratury. - To jest do zrobienia, ale aby się tak stało, była konieczna zmiana polityczna w Polsce, odblokowanie polityczne prokuratury, która do tej pory jest posądzana o to, że chroniła polityków Konfederacji i Brauna, bo gdzieś na końcu tego majaczył interes wymarzonej przez PiS większości, koalicji z Konfederacją - zauważył.
"Braun obrazą wszystkich wyborców"
Rafał Kasprzyk potwierdził, że Klub Parlamentarny Polska 2050 będzie głosował za uchyleniem immunitetu. - Taka osoba jak pan Braun podważa wiarygodność parlamentu i obraża wszystkich wyborców, wszystkich Polaków. Ten immunitet już dawno powinien zostać uchylony, w poprzedniej kadencji - zauważył.
- W głowie się nie mieści, że polski parlamentarzysta, wybrany do reprezentowania woli narodu, zamiast dyskusji robi taki performance. Pan Braun zachowuje się jak damski bokser, chroni się zawsze za immunitetem (…), dajmy mu szansę obrony bez immunitetu, niech wtedy niezależny sad rozstrzygnie, czy jego działania mieściły się w granicach performance'u, wyrażania opinii i prawa, które obowiązuje w Polsce - mówił poseł.
REKLAMA
Posłuchaj
Wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Grzegorzowi Braunowi ma między innymi związek z czynem polityka Konfederacji z 12 grudnia ubiegłego roku, kiedy przy pomocy gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe. Sprawą z urzędu zajęła się Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Prezydent Andrzej Duda zaprosił na spotkanie prokuratora Dariusza Barskiego. Tematem rozmowy ma być "próba zamachu na niezależną prokuraturę". Minister sprawiedliwości oświadczył w piątek, że Dariusz Barski został przywrócony do służby czynnej z naruszeniem przepisów i wyznaczył nowego pełniącego obowiązki szefa Prokuratury Krajowej. Ze zmianą nie zgadzają się dotychczasowe kierownictwo Prokuratury Krajowej i prezydent.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadząca: Małgorzata Naukowicz
Goście: Witold Zembaczyński i Rafał Kasprzyk
Data emisji: 15.01.2024
Godzina emisji: 8.35
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA