Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. "Na horyzoncie nie widać przełomu"
- Na horyzoncie nie widać przełomu, który spowodowałby, że ludzkość nagle poradzi sobie z chorobami nowotworowymi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii. 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem.
2024-02-04, 13:30
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) podała, że tylko w 2022 roku wykryto 20 mln nowych przypadków raka oraz odnotowano 9,7 mln zgonów z jego powodu. Liczba osób, które żyły z rakiem po tym, jak otrzymały diagnozę w ciągu poprzednich pięciu lat, wynosiła 53,5 mln. Wskazano, że około jedna na pięć osób żyjących obecnie na świecie zachorowuje na raka w ciągu swojego życia. Umiera jeden na dziewięciu zdiagnozowanych mężczyzn oraz jedna na dwanaście kobiet. W 2050 roku może być wykryte nawet 35 mln nowych przypadków raka, co oznacza, że będziemy mieć do czynienia z 77-procentowym wzrostem wobec obecnej sytuacji.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił jednak, że rak to nie wyrok. - Co trzydziesty Polak leczy się powodu raka, to ponad 1 milion osób w Polsce. Notujemy znaczny postęp w leczeniu i profilaktyce, ale statystyki są nieubłagane. W Polsce umrze ponad 50 proc. osób z wykrytym nowotworem. Nowe terapie spowodowały, że szczególnie rak piersi stał się częściowo chorobą przewlekłą. Ponad 80 proc. kobiet z rakiem piersi można uratować. Na horyzoncie nie widać jednak przełomu, który spowodowałby, że ludzkość nagle poradzi sobie z chorobami nowotworowymi - powiedział prof. Andrzej Nowakowski.
Kluczem jest wcześniejsze wykrycie choroby. Dzięki badaniom profilaktycznym jesteśmy w stanie wykryć jedną trzecią nowotworów. 30 proc. najpewniej udałoby nam się uniknąć, gdybyśmy zmodyfikowali tryb życia i czynniki środowiskowe, a przy 30 proc. złagodzić objawy. - Badania przesiewowe powinny być zarezerwowane dla trzech rodzajów nowotworów: jelita grubego, piersi i szyjki macicy. Decydenci powinni wprowadzać w tym zakresie skuteczne programy. Ważna jest też czujność onkologiczna, czyli zwracanie uwagi na objawy w zakresie naszego ciała, które wcześniej nie występowały. Nie odkładajmy tego na miesiące i lata, nie lekceważmy objawów. Najlepszym przykładem może być obserwacja zmian barwnikowych na skórze - tłumaczył prof. Nowakowski.
Posłuchaj
4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Północ - Południe
Prowadzący: Maria Furdyna
REKLAMA
Gość: prof. Andrzej Nowakowski (Narodowy Instytut Onkologii)
Data emisji: 4.02.2024
Godzina emisji: 12.35
PR24
REKLAMA
wmkor
Polecane
REKLAMA