"Rozbija lokalne wspólnoty". Eksperci o najmie krótkoterminowym

2024-02-19, 10:47

"Rozbija lokalne wspólnoty". Eksperci o najmie krótkoterminowym
Najem krótkoterminowy napędza turystykę w wielu miastach w Polsce. Foto: shutterstock/mindea

- Turyści są oczywiście dla miasta bardzo potrzebni, ale potrzebna jest też infrastruktura mieszkaniowa, a część tej infrastruktury w dużych miastach jest w ten sposób blokowana, brakuje lokali dla mieszkańców, którzy płaciliby podatki i żyli w tym mieście - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Karpiński, który wraz z dr. inż. Michałem Domińczakiem analizował zjawiska towarzyszące najmowi krótkoterminowemu.

Najem krótkoterminowy, prowadzony za pośrednictwem serwisów internetowych, zdobył dużą popularność w wielu regionach świata, przede wszystkim w miejscach o dużym potencjale turystycznym. Także w Polsce, szczególnie w dużych miastach, tysiące mieszkań przeznaczono dla gości pozostających w danej lokalizacji tylko kilka dni. Czy taka forma wynajmu jest korzystna dla miasta, jego rozwoju i mieszkańców? Czy koszty, ekonomiczne i społeczne, tego zjawiska nie przewyższają zysków?

"Brak lokali dla stałych mieszkańców"

Dr Adam Karpiński przyznał, że z najmu krótkoterminowego cieszą się turyści, którzy mają zapewniony tani nocleg. Jednak dla infrastruktury miejskiej i branży hotelowej i noclegowej takie usługi oznaczają psucie rynku. - Dziś widzimy tylko część efektów, które powoduje najem krótkoterminowy - podkreślił, i zaznaczył, że ten rodzaj najmu powoduje w wielu miastach zjawisko braku lokali dla stałych mieszkańców, a także wzrost cen najmu długoterminowego.

"Rodzaj działalności quasi-hotelowej"

Dr inż. Michał Domińczak zwrócił uwagę na problem, jaki pojawia się w lokalnych wspólnotach. - Kłopot z najmem krótkoterminowym sprowadza się do wyludniania pewnych części miast, jeśli chodzi o mieszkańców. Problemu by nie było, gdyby najem dotyczył części mieszkań, natomiast mamy zupełnie inne zjawisko, kupowane są w tym celu całe zespoły mieszkań czy budynki. Przedsiębiorcy traktują to jako rodzaj działalności quasi-hotelowej. Nie są zainteresowani, aby w danym miejscu tworzyć jakiekolwiek wartości - zaznaczył.

Posłuchaj

Posłuchaj

Eksperci o najmie krótkoterminowym (Polskie Radio 24 / Słowem wszystko - o samorządach) 21:58
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Słowem wszystko - o samorządach

Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz

Goście: dr Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki (Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu), dr inż. Michał Domińczak, ekspert ds. gospodarki przestrzennej (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)

Data emisji: 19.02.2024

Godzina emisji: 08.35

PR24/ka/kormp

Polecane

Wróć do strony głównej