Protesty rolników w wielu miejscach Polski. Sprawdź gdzie są utrudnienia na drogach

Sobota to kolejny dzień protestów rolników w różnych częściach kraju. Na ich manifestacje, a także zapowiedź organizacji centralnej pikiety w Warszawie, zareagowały władze ministerstwa rolnictwa. Tymczasem jednak rolnicy blokują szereg dróg w wielu miejscach kraju.

2024-02-24, 12:38

Protesty rolników w wielu miejscach Polski. Sprawdź gdzie są utrudnienia na drogach
Rolnicy protestują w wielu miejscach w Polsce. Foto: PAP/Michał Meissner

Protestujący rolnicy domagają się ograniczeń w imporcie ukraińskiej żywności i sprzeciwiają się części postanowień Zielonego Ładu, czyli polityki rolnej Unii Europejskiej.

Protesty rolników w województwie lubelskim

W województwie lubelskim protestujący zablokowali obwodnicę Kocka w ciągu drogi krajowej nr 19. W Wólce Rozwadowskiej o godzinie 10 wyjechali na drogę pojazdami rolniczymi. Trasa jest nieprzejezdna w obu kierunkach.

Miejsce protestu zabezpiecza policja. Objazd jest wyznaczony drogą powiatową, drogą wojewódzką nr 809, a następnie drogą krajową nr 48. Informacje o objeździe wyświetlane na mobilnych znakach przy jezdni.

Blokady można się spodziewać także w Borkach w powiecie radzyńskim na DK19. Utrudnienia mają potrwać do około 16 - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

REKLAMA

Przez całą dobę zablokowana jest ekspresowa S19 od węzła Kraśnik Południe do węzła Wilkołaz. Objazdy dla kierowców wyznaczono drogami wojewódzkimi i lokalnymi.

Rolnicy protestują także przy przejściach granicznych

Także przy przejściach granicznych w woj. lubelskim protestują rolnicy, domagając się między innymi ograniczeń w imporcie ukraińskiej żywności. Tworzą się tam kolejki ciężarówek. - Kolejka tirów przed przejściem granicznym w Dorohusku ma 14 kilometrów - mówi komisarz Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Jak wyjaśniła, w kolejce stoi ok. 450 pojazdów, a czas oczekiwania na odprawę wynosi szacunkowo ok. 90 godzin. Protestujący przepuszczają jedną ciężarówkę na godzinę, jednak nie blokują pomocy humanitarnej i wojskowej, transportu paliw i autobusów pasażerskich.

Przed terminalem granicznym w Hrebennem stoi 400 tirów, na przejazd czekają średnio 5 dni. W Zosinie w 8-godzinnej kolejce ustawiło się 80 ciężarówek. W Dołhobyczowie na odprawę czeka 180 tirów, a czas oczekiwania to blisko 2 doby - informuje Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

REKLAMA

Posłuchaj

Kolejka tirów przed przejściem granicznym w Dorohusku ma 14 kilometrów - mówi komisarz Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie (Polskie Radio Lublin / IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Rolnicze blokady w północnej Polsce

Protestujący rolnicy blokują ekspresową S7 na wysokości Kazimierzowa na węźle Żuławy Wschód. To odcinek między Elblągiem i Nowym Dworem Gdańskim. Na jezdniach w obu kierunkach rolnicy postawili ciągniki.

Służby kierują samochody na objazdy drogami lokalnymi przez Kazimierzowo w kierunku Nowego dworu Gdańskiego. Protest ma się zakończyć o 18.00.

Z uwagi na protest rolników zablokowana jest także droga krajowa nr 55 w Kwidzynie - poinformował w sobotę rano dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku Tomasz Haluch. Rolnicy blokują rondo na DK55 w Kwidzynie, zablokowany jest też wyjazd z ronda w kierunku Jelenia (droga krajowa nr 90). - Wprowadzono objazdy drogami lokalnymi - dodał dyżurny GDDKiA. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 18.00.

Tomasz Haluch poinformował również, że z uwagi na protesty rolnicze w obrębie węzła drogowego Lipienice na drodze krajowej nr 22 w Chojnicach jezdnia jest zablokowana w obu kierunkach. Tu także wprowadzono objazdy drogami lokalnymi, a utrudnienia mogą potrwać do godz. 16.00.

REKLAMA

Rolnicy strajkują w zachodniopomorskim

W województwie zachodniopomorskim protestujący rolnicy zablokowali węzeł Sianów-Zachód na drodze krajowej nr 6 w pobliżu Koszalina - poinformowały służby.

"Na węźle Sianów-Zachód trwa blokada zjazdu i wjazdu z S6 na DK6. Ruch puszczany co 30 min na 30 min, protest jest zabezpieczony przez policję" - poinformowała w sobotę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Utrudnienia w tym miejscu mogą potrwać kilka godzin.

Podobnie jest też na odcinku między Reczem a Kaliszem Pomorskim na DK10. Rolnicy zablokowali trasę na wysokości skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 151. Według zapowiedzi protest ma się zakończyć około 15.00.

Strajk rolników na Dolnym Śląsku

Protestujący rolnicy zablokowali węzeł autostradowy Brzezimierz na autostradzie A4 w pobliżu Oławy na Dolnym Śląsku. Nie można tam wjechać ani zjechać z autostrady - poinformowała GDDKiA.

REKLAMA

- Ruch na autostradzie się odbywa, ale pojazdy jadące zarówno w stronę Katowic jak i Wrocławia nie mogą zjechać na tym węźle. Niemożliwy jest też wjazd na autostradę - przekazał dyżurny. Protest i utrudnienia potrwają do godz. 22.00. Protest zabezpiecza policja.

Do protestujących rolników przyjechali przedstawiciele rządu

Sobota jest kolejnym dniem protestów rolników w różnych częściach kraju. Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na manifestacje i zapowiedź organizacji centralnej pikiety w Warszawie. Nieopodal przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie trwa spotkanie kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami protestujących.

Od rana w Zosinie jest minister rolnictwa Czesław Siekierski i wiceminister Stefan Krajewski. Szefowie resortu do świetlicy wiejskiej przyjechali około 9.00. Rozmowy trwają.

Rolnicy, którzy rozmawiali z Informacyjną Agencją Radiową podkreślają, że oczekują efektów i ustaleń, a nie tylko rozmów bez wymiernych konkretów. - Można dużo mówić i nic nie robić. Z samego gadania nic nie będzie - mówił jeden z protestujących.

REKLAMA

Posłuchaj

- Oczekujemy konkretów - mówią protestujący rolnicy (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Problem sporu polsko-ukraińskiego

Rolnicy zaznaczyli, że nie są przeciwko Ukrainie, Ukraińcom lub pomocy broniącemu się przed rosyjską agresją sąsiadowi. Wyjaśnili, że sprzeciwiają się działaniom ukraińskich oligarchów, które szkodzą polskiemu rynkowi rolnemu.

Na decyzje polskiego rządu odnośnie działań rolników czekają też Ukraińcy. Delegacja tamtejszej władzy zjawiła się wczoraj na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec. Oczekiwano, że dojdzie do rozmów między rządami Ukrainy i Polski w sprawie zażegnania sporu dotyczącego ukraińskiego zboża oraz ukraińskich przewoźników.

Czytaj również:

Posłuchaj

Kolejny dzień protestów rolników w różnych częściach kraju. Na manifestacje zareagowały władze ministerstwa rolnictwa. Ma dojść do spotkania kierownictwa resortu z przedstawicielami protestujących. Na decyzje polskiego rządu odnośnie działań rolników czekają też Ukraińcy. Relacja Michała Fedusio (IAR) 1:06
+
Dodaj do playlisty

IAR/Polskie Radio Lublin/Polskie Radio Olsztyn/PAP/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej