Czy polskie firmy naruszają sankcje nałożone na Rosję? "Mogą nie być tego świadome"
Większość firm w Polsce po nałożeniu restrykcji wobec Rosji wycofała się z tego rynku. Ale skokowy wzrost eksportu do jej sąsiadów może oznaczać omijanie nałożonych barier - pisze "Rzeczpospolita".
2024-02-26, 07:46
Gazeta informuje, że w drugiej połowie 2023 r., po 18 miesiącach obowiązywania sankcji, firma doradcza EY zapytała przedsiębiorstwa działające na polskim rynku, jak wpłynęły na nie nowe przepisy i ograniczenia.
Listy sankcyjne
Z raportu wynika, że w ciągu 18 miesięcy od wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie 69 proc. badanych przez EY firm dokonało zmian w umowach ze swoimi kontrahentami lub wręcz zrezygnowało z importu lub eksportu towarów lub usług z i do rynków wschodnich (67 proc.).
"Z kolei 54 proc. zakończyło współpracę z którymś ze swoich kontrahentów" – pisze "Rzeczpospolita".
63 proc. firm monitoruje zmiany na listach sankcyjnych i weryfikuje kontrahentów. 69 proc. firm korzysta ze wsparcia zewnętrznych dostawców. 31 proc. była narażona na ryzyko niezamierzonego naruszenia sankcji, a co szósta (16 proc.) sankcje naruszyła.
REKLAMA
Naruszenie sankcji
I choć niemal trzy czwarte badanych (73 proc.) stwierdziło, że sankcji nie naruszyło, a ponad połowa (51 proc.), że nie była narażona na naruszenie sankcji w sposób niezamierzony, to – jak dodaje dziennik – zdaniem ekspertów EY część z nich mogła nie być świadoma dokonania takich naruszeń, jeśli nie zostały one wykryte przez instytucje finansowe.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA