XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 300 miejscach Polski i świata Polacy chcą upamiętnić bohaterów
W 300 miejscach w Polsce i na świecie około 100 tysięcy osób weźmie udział w XII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym".
2024-03-03, 06:00
Te symboliczne zawody są częścią obchodów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Stawiali oni opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu.
Nawet 100 tys. Polaków pobiegnie "Tropem wilczym"
Data święta przypada na 1 marca. W tym dniu w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie strzałem w tył głowy zostali straceni przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Barbara Konarska, rzecznik projektu Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym", wyjaśnia, że Polacy rozsiani po całym świecie biegną, by oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia. - Tylko w Australii odbędzie się 5 biegów, w Stanach Zjednoczonych biegi odbędą się w Chicago i Nowym Jorku, biegnie Wilno, Londyn, Dublin, Wiedeń. Polacy na całym świecie jednoczą się w tym momencie, by wspólnie pamięć o Żołnierzach Wyklętych kultywować, by aktywnie powiedzieć im dziękujemy - mówiła.
XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odwołuje się do Powstania Warszawskiego
Barbara Konarska wyjaśnia, że uczestnicy tegorocznego Biegu "Tropem wilczym" w szczególny sposób honorują powstańców warszawskich. - Kluczem wyboru twarzy, które zostały wydrukowane na koszulkach uczestników biegu, jest 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wybraliśmy tych bohaterów, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, a później działali w drugiej konspiracji. Chcieliśmy pokazać, że to byli ludzie, którzy walczyli z każdym totalitaryzmem niemieckim i sowieckim - dodała.
REKLAMA
Według szacunków historyków w działania podziemia antykomunistycznego mogło się włączyć nawet 180 tysięcy osób z różnych środowisk politycznych. Kilkanaście tysięcy z nich poległo w walkach z Sowietami i komunistycznymi służbami PRL-u, zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach.
- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Biskup Michał Janocha odprawił mszę
- Żołnierze Wyklęci. Prezydent Duda: pamięć o nich jest patriotyczną powinnością
Posłuchaj
IAR/jmo
REKLAMA