Składki na ZUS. Resorty finansów i zdrowia chcą obniżyć ich wysokość. Znamy szczegóły
Szef KPRM Jan Grabiec powiedział w poniedziałek, że w najbliższych dniach lub tygodniach, poznamy stanowisko resortów finansów i zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy ministerstwa finansów i resortu zdrowia.
2024-03-04, 16:00
Na konferencji prasowej szef kancelarii premiera zapytany został o słowa liderów Trzeciej Drogi Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza, według których zmiana zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to "być albo nie być" ich formacji w koalicji rządowej. Grabiec zapytany został m.in., czy te słowa oznaczają, że "coś w koalicji trzeszczy".
- Mam nadzieję, że w najbliższych dniach, tygodniach poznamy już stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w tej sprawie. Wiem, że toczą się intensywne rozmowy w tej sprawie między ministrem finansów a Ministerstwem Zdrowia – powiedział Jan Grabiec.
Choć wyraźnie zaznaczył, że zmiana zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców "będzie wymagała odpowiedniego procedowania w Sejmie i odpowiedniego vacatio legis".
Składki ZUS dla biznesu. Muszą być dopracowane
- Nie chcemy zgłaszać projektów ustaw, zwłaszcza podatkowych, które mają być przyjęte w ciągu dwóch, trzech dni w Sejmie, bo wiemy co się za tym kryje. (...) Będziemy wprowadzać zmianę w składce zdrowotnej w taki sposób, żeby nie powodować bałaganu (...,) żeby wszyscy przedsiębiorcy wiedzieli, jaką składkę w danym miesiącu mają zapłacić – podkreślił Jan Grabiec.
Powiedział, że zmianą składki zdrowotnej zajmuje się wiceminister desygnowany przez Polskę 2050 do Ministerstwa Finansów, więc koalicjanci "bardzo dobrze znają stan tych prac i wiedzą, na jakim etapie one się toczą".
Składki ZUS dla biznesu. Kiedy je podwyższono?
Wprowadzając Polski Ład, rząd Zjednoczonej Prawicy zmienił zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, co skutkowało zwiększeniem ich obciążeń, dlatego chcą oni powrotu do starych zasad.
Wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców było jednym z punktów umowy koalicyjnej rządu Donalda Tuska. Zmiany w składce zapowiadał w kampanii wyborczej m.in. szef Platformy Obywatelskiej.
W dokumencie "100 dni na pierwsze 100 dni rządów", ogłoszonym przez Koalicję Obywatelską przed październikowymi wyborami parlamentarnymi, zapisano: "Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych".
REKLAMA
PR24/PAP/sw
Polecane
REKLAMA