Sejm przyjął uchwałę ws. Trybunału Konstytucyjnego [ZAPIS POSIEDZENIA]
Sejm przyjął uchwałę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Za jej przyjęciem głosowało 240 posłów, przeciw było 197 parlamentarzystów, nikt się nie wstrzymał. W uzasadnieniu projektu napisano, że "celem uchwały jest rozwiązanie nawarstwiających się problemów prawnych dotyczących składu orzeczniczego TK w sposób obiektywny i apolityczny".
2024-03-06, 18:00
[ZAPIS POSIEDZENIA]:
Najważniejsza zmiana zakłada, że 15 sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybieranych przez wszystkich polskich sędziów, a nie jak do tej pory przez Sejm. Za organizację wyborów nowych członków KRS ma odpowiadać Państwowa Komisja Wyborcza. Zdaniem wnioskodawców celem zmian jest przywrócenie zgodności z konstytucją przepisów, które dotyczą wyboru sędziów do KRS. Chodzi też o zagwarantowanie odrębności i niezależności władzy sądowniczej.
Pierwsze czytanie poselskiego projektu
Podczas posiedzenia Sejmu zaplanowano pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego. To jeden z elementów zaprezentowanego w poniedziałek przez ministra sprawiedliwości pakietu zmian w Trybunale. Podpisali się pod nim posłowie z klubów: Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Lewicy.
W uzasadnieniu projektu napisano, że "celem uchwały jest rozwiązanie nawarstwiających się problemów prawnych dotyczących składu orzeczniczego TK w sposób obiektywny i apolityczny". Czytamy w nim, że "naruszenia konstytucji i prawa w działalności TK przybrały skalę, która uniemożliwia temu organowi wykonywanie ustrojowych zadań".
Według projektu uchwały, Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego liczne orzeczenia TK są dotknięte wadą prawną. Wady te dotyczą także decyzji, jakie podejmowali wcześniej Henryk Cioch i Lech Morawski. "Sejm RP apeluje do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o rezygnację, a tym samym o przyłączenie się do procesu demokratycznych przemian" - napisano w projekcie uchwały.
REKLAMA
Sankcje na Rosję i Białoruś
Podczas tego posiedzenia izba zajmie się też przedstawionym przez Prezydium Sejmu projektem uchwały w sprawie nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do Unii Europejskiej.
"Wzywamy Komisję Europejską do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do UE" - napisano w projekcie uchwały. Jego autorzy stwierdzają, że import tych produktów z Rosji i Białorusi generuje ogromne dochody dla budżetów tych państw, co może przyczynić się do wzmocnienia zdolności Rosji do kontynuowania wojny z Ukrainą.
W projekcie uchwały napisano także, że handel z Rosją i Białorusią ma negatywny wpływ na jednolity rynek unijny. "Import z tych krajów obejmuje żywność i produkty rolne, które unijny sektor rolno-spożywczy może zapewnić sobie sam oraz przy znacznie wyższych standardach produkcji i jakości" - czytamy w dokumencie. Stwierdzono w nim też, że Rosja kontynuuje swoją strategię traktowania żywności jako broni.
Posłowie rozpoczną też prace nad zmianami w Kodeksie karnym. Chodzi między innymi o zmianę definicji przestępstwa zgwałcenia.
REKLAMA
Na początku posiedzenia ślubowanie złożyła Monika Pawłowska, która obejmie mandat poselski po Mariuszu Kamińskim z Prawa i Sprawiedliwości.
Czytaj także:
- Projekty ws. aborcji. "Mądra decyzja" czy "tchórzostwo"? Politycy komentują ruch marszałka Hołowni
- Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Jest projekt uchwały. Sejm apeluje do sędziów o rezygnację
- Procedura z art. 7 przeciwko Polsce. Wiceminister Śmiszek: robimy wszystko, aby ją zakończyć do maja
Sankcje na produkty rolne z Białorusi i Rosji. Schetyna: Sejm będzie głosował dzisiaj za
REKLAMA
IAR/kg
REKLAMA