Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydentów największych miast [LISTA]

Sabina Treffler

Sabina Treffler

2024-04-02, 10:30

Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydentów największych miast [LISTA]
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Ewentualna druga tura wyborów bezpośrednich na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia. Foto: Shutterstock/Nahlik/Cinematographer/BearFotos/Mazur Travel

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Ewentualna druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia. Prezentujemy listę kandydatów na włodarzy najważniejszych wojewódzkich polskich miast.

Zgodnie z wylosowanymi w siedzibie PKW numerami list wyborczych ogólnopolskich komitetów wyborczych, numer 1 przypadł KW PiS, 2 - KW Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, 3 - KKW Trzecia Droga Polska 2050-PSL, 4 - KKW Lewica, 5 - KKW KO, a nr 6 otrzymał KW Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy".

Poniżej przedstawiamy listę kandydatów ubiegających się o prezydentury w 16 największych wojewódzkich miastach Polski.

>>[ZOBACZ TAKŻE] Serwis Wybory Samorządowe 2024 <<

WARSZAWA

W wyborach samorządowych o fotel prezydenta Warszawy powalczy sześcioro kandydatów.

Obecny włodarz stolicy Rafał Trzaskowski jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej. 52-letniego Trzaskowskiego popiera też Trzecia Droga, która nie wystawiła swojego kandydata.

Do miana prezydenta Warszawy pretenduje także kandydat Prawa i Sprawiedliwości, były wojewoda łódzki i mazowiecki Tobiasz Bocheński. Ma 36 lat i jest najmłodszym kandydatem ubiegającym się o stołeczną prezydenturę w tych wyborach. 

Jedyną kobietą, która chciałaby zostać prezydentem stolicy, jest kandydatka Lewicy i Ruchów Miejskich - wicemarszałek Senatu, 42-letnia Magdalena Biejat.

Czytaj także:

Kandydatem na prezydenta Warszawy z komitetu Bezpartyjnych jest Janusz Korwin-Mikke. 81-letni polityk jest członkiem partii Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Kolejnym kandydatem jest Przemysław Wipler, kandydujący z listy Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. 45-letni poseł jest członkiem partii Nowa Nadzieja.

W ostatniej chwili zgłosił się szósty kandydat z Ruchu Naprawy Polski - Romuald Starosielec. Ma 64 lata. Specjalizuje się w zagadnieniach geopolityki, stosunków międzynarodowych, historii myśli społeczno-politycznej.

WROCŁAW

W stolicy Dolnego Śląska o stanowisko prezydenta miasta powalczy sześcioro kandydatów. Swoich reprezentantów wystawili m.in. PiS, Trzecia Droga, Konfederacja, Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy.

Ubiegający się o reelekcję 45-letni prezydent Wrocławia Jacek Sutryk (KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy) wystartuje z poparciem Nowej Lewicy, choć od tej kandydatury dystansuje się Partia Razem. Swojego poparcia udzieliła mu także Koalicja Obywatelska.

Swojego kandydata w wyścigu o fotel prezydenta Wrocławia wystawiło za to PiS. To należący do tej partii 42-latek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Łukasz Kasztelowicz.

Czytaj także:

Jedyną kobietą w tym zestawieniu jest kandydatka Trzeciej Drogi, posłanka Izabela Bodnar. Ma 49 lat.

Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy" wystawiło byłego członka zarządu województwa dolnośląskiego (w latach 2014-2018), a obecnie prezesa należącego do samorządu województwa Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki Jerzego Michalaka. Kandydat ma 49 lat.

Kandydatem Konfederacji jest radny miejski Robert Grzechnik. Ma 40 lat.

W wyborach wystartuje też niezależny kandydat, 47-letni Grzegorz Prigan (KWW Wrocławianie dla Wrocławian).


BYDGOSZCZ

O fotel prezydenta tego kujawsko-pomorskiego miasta wystartuje czworo kandydatów. 

Aktualny prezydent, 61-letni Rafał Bruski, startuje z poparciem Koalicji Obywatelskiej, poparła go również Lewica.

Z poparciem Trzeciej Drogi na listach znalazła się wiceprzewodnicząca Rady Miasta Joanna Czerska-Thomas. Ma 49 lat.

36-letni poseł PiS Łukasz Schreiber założył swój komitet i wystartuje pod szyldem KWW Łukasza Schreibera - Bydgoska Prawica. To szeroka koalicja zawarta m.in. przez bydgoskie struktury PiS, Konfederacji i środowisk konserwatywnych.

Druga kobieta na tej liście to 31-letnia Maja Adamczyk z KWW Europejska Lewica. Jak podaje Radio PiK, napisała o sobie na portalu Facebook, że jest księgową w biurze podatkowym. Wcześniej nie była znana z działalności politycznej.

LUBLIN

Wieloletni prezydent miasta Krzysztof Żuk ubiega się o czwartą i ostatnią możliwą kadencję. 66-letni włodarz Lublina rządzi miastem od grudnia 2010 r. W tych wyborach po raz drugi wystartuje z własnego komitetu, ale z poparciem PO, PSL, Polski 2050, Nowej Lewicy i Wspólnego Lublina. 

Ubiegający się o reelekcję prezydent Lublina zmierzy się z trzema kandydatami.

Jego najpoważniejszym rywalem jest dyrektor lubelskiego IPN Robert Derewenda47-latek wystartuje z komitetu wyborczego PiS. Nie jest działaczem żadnej partii politycznej. Pracuje w Instytucie Historii KUL. Od 2018 r. zasiada w Radzie Miasta Lublin, gdzie należy do klubu radnych PiS. Wcześniej był m.in. dyrektorem Archiwum Głównego Ruchu Światło-Życie i szefem Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego.

Czytaj także:

Związany z KUL-em jest również Ryszard Zajączkowski, który jest kandydatem KWW Lublin Przyszłość i Tradycja na prezydenta miasta. 62-latek jest wykładowcą, profesorem w Katedrze Historii Filozofii w Polsce. Przetłumaczył na język polski ponad 120 książek. Zajączkowski został również odznaczony Medalem KEN. On również nie jest działaczem żadnej partii politycznej.

Ostatnim rywalem obecnego prezydenta jest 48-letni Marcin Nowak - kandydat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Wykładowca od ponad 17 lat jest miejskim radnym. W 2018 r. startował w wyborach do Rady Miasta z komitetu Krzysztofa Żuka. Nowak jest działaczem partii Nowa Demokracja-Tak.

[ZOBACZ TAKŻE]: Jacek Sasin w Programie 3 Polskiego Radia m.in. o wyborach samorządowych

ZIELONA GÓRA

Ubiegający się o reelekcję Janusz Kubicki rządzi miastem już od 18 lat. Walczący o piątą kadencję 54-letni prezydent wystartuje już po raz trzeci ze swojego komitetu wyborczego.

Koalicja Obywatelska na prezydenta Zielonej Góry wystawiła 45-letniego radnego miejskiego Marcina Pabierowskiego.

Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości wystartuje 35-letni nauczyciel Grzegorz Maćkowiak. W przeszłości był pracownikiem biura posła Marka Asta. Był również doradcą wojewody lubuskiego w minionej kadencji.

Dużym zaskoczeniem okazał się kandydat Nowej Lewica Janusz Jasiński. Ma 53 lata. To szef Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej (OPZL). Prowadził kilka marketów popularnej sieci, ale spółki upadły. Przez wiele lat był właścicielem klubu koszykarskiego Zastalu Stelmetu BC Zielona Góra.

Niezależnym kandydatem startującym ze swojego komitetu jest były aktywista ruchów miejskich Adam Hreszczyk. Ma 48 lat.

Swojego kandydata nie wystawiła tutaj Trzecia Droga.


[ZOBACZ TAKŻE] Tomasz Trela o szansach Lewicy w wyborach samorządowych


ŁÓDŹ

Największy udział kobiet na listach na stanowisko prezydenta miasta wojewódzkiego odnotowano w Łodzi. Tutaj wśród sześciorga kandydatów ubiegających się o fotel włodarza miasta, wystartowało tylko dwóch mężczyzn.

Jako pierwszy 6 lutego br. swój start w wyborach z komitetu Energia dla Łodzi ogłosił ekonomista, wykładowca akademicki 36-letni Janusz Wdzięczak, lider Partii Piratów w Polsce.

Kolejnym chronologicznie kandydatem ogłaszającym swój start była ubiegająca się o czwartą, ostatnią kadencję obecna prezydent Łodzi 65-letnia Hanna Zdanowska. Polityk PO popiera również łódzka Lewica.

Trzecia w kolejności o swoim starcie poinformowała Klaudia Domagała, która reprezentuje Konfederację i Bezpartyjnych Samorządowców. 33-letnia ekonomistka i liderka łódzkiego klubu Konfederacji z partii Nowa Nadzieja prowadząca firmę usług księgowych.

Wiadomość o przystąpieniu do walki o najwyższy w mieście urząd pod koniec lutego br. ogłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Tutaj również postawiono na kobietę. Kandydatką jest 59-letnia Agnieszka Wojciechowska van Heukelom. Poseł obecnej kadencji Sejmu, wybrana z list PiS, ale bezpartyjna, jest w mieście znana ze swojej działalności społecznej, a w przeszłości z działalności w opozycji antykomunistycznej.

Swoją kandydatkę wystawiła również Trzecia Droga. 45-letnia Ewa Szymanowska to menedżer marketingu, a obecnie poseł na Sejm Trzeciej Drogi, reprezentująca Polskę 2050.

Jako ostatni do wyścigu o prezydenturę Łodzi przystąpił informatyk, prowadzący firmę komputerową 60-latek, członek Konfederacji Korony Polskiej, Jan Waliszewski, reprezentujący KWW Akcja Narodowa.


KRAKÓW

Ustępującego po ponad 21 latach prezydenta Krakowa 77-letniego Jacka Majchrowskiego pragnie zastąpić dziewięciu kandydatów.

Pierwszym wymienianym na stronie PKW jest Konrad Berkowicz, który dwukrotnie ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa. Obecny poseł Konfederacji z wykształcenia jest informatykiem i filozofem. Ma 39 lat. Wystartuje z KWW Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

Udział w wyborach również weźmie również radny i aktywista miejski Łukasz Gibała, który założył swój komitet (KWW Łukasza Gibały - Kraków dla Mieszkańców). 46-latek po raz trzeci walczy o fotel włodarza Krakowa. Założył stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców oraz klub radnych miejskich o tej samej nazwie. Niegdyś związany z Ruchem Palikota i PO, był posłem dwóch kadencji. To jeden z największych przeciwników prezydenta Majchrowskiego, podkreślający potrzebę zmian. Gibała studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych i przez kilka lat był pracownikiem naukowym. Jest przedsiębiorcą. Prywatnie to siostrzeniec byłego wicepremiera Jarosława Gowina. Mimo, że nie należy do żadnej partii rekomendowała go Partia Razem.

Stanowi to rozłam w krakowskiej Lewicy, ponieważ Nowa Lewica poparła jego kontrkandydata startującego z listy KO.  Aleksander Miszalski jest przewodniczącym PO w Małopolsce i posłem na Sejm. W przeszłości był radnym dzielnicowym i radnym miasta wybranym z komitetu wyborczego Jacka Majchrowskiego. Ma 43 lata. Jest magistrem trzech kierunków: ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym, turystyki i rekreacji na Akademii Wychowania Fizycznego, socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym roku na UEK obronił doktorat na temat ruchu turystycznego. Przez 20 lat, do czasu ogłoszenia startu w wyborach na prezydenta miasta, był przedsiębiorcą działającym w branży turystycznej.

Prawo i Sprawiedliwość w tych wyborach zaprezentowała jako swojego kandydata obecnego posła ugrupowania i byłego wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę. 38-latek ukończył m.in. politologię w Poznaniu oraz studia menedżersko-finansowe w Katowicach.

Czytaj także:

Swój start zarejestrował poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz, którego oficjalnie poparł Szymon Hołownia. Kandydat wystartuje z komitetu o nazwie Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga. 52-letni polityk zanim został posłem Polski 2050 był przewodniczącym rady miasta i radnym wybranym z komitetu wyborczego Jacka Majchrowskiego. Z wykształcenia jest stomatologiem.

Koalicjanci Trzeciej Drogi w Krakowie mają różnych kandydatów. Drugim z nich jest rekomendowany przez PSL I zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig. Oficjalnego poparcia Kuligowi udzielił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 61-letni Kulig będzie jednak startował ze swojego komitetu "Ku przyszłości". Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, wykładowcą akademicki. Był m.in. dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego i w latach 90. dyrektorem gabinetu wojewody krakowskiego. W ostatnim momencie na start zdecydował się wiceprezydent miasta ds. zrównoważonego rozwoju Jerzy Muzyk. W ostatnim tygodniu kampanii zrezygnował jednak z kandydowania i swoje poparł Andrzeja Kuliga.

Jako bezpartyjny i bez poparcia politycznego startuje 61-letni prawnik, przedsiębiorca i aktywista miejski, który sprzeciwiał się wprowadzeniu strefy czystego transportu Adam Hareńczyk (KWW Zjednoczeni dla Krakowa). Swój start zarejestrował także 54-letni politolog, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur (KWW Stanisława Mazura), jednak w ostatniej chwili wycofał się z ubiegania się o krakowską prezydenturę.


OPOLE

O fotel prezydenta ubiegać będzie się tutaj tylko trzech kandydatów.

Walkę o trzecią kadencję na stanowisku prezydenta Opola podejmie 45-letni Arkadiusz Wiśniewski. Pełni tę funkcję od 2014 roku. W nadchodzących wyborach Wiśniewski startuje jak zwykle z własnego komitetu, ale tym razem z poparciem Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy.

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiła swojego kandydata. Jest nim Michał Nowak. Ma 40 lat.

Trzecim na liście jest Ryszard Skawiński startujący z listy Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Ma 56 lat.

 

RZESZÓW

W kwietniowych wyborach o fotel prezydenta stolicy Podkarpacia ubieg się będzie sześcioro kandydatów.

Wystartuje w nich obecny włodarz miasta Konrad Fijołek. 47-latek jest prezydentem Rzeszowa niepełną kadencję. Stanowisko objął w czerwcu w 2021 r., kiedy wygrał przedterminowe wybory. Były one konieczne, po tym, jak wieloletni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc z powodów zdrowotnych złożył rezygnację kilka miesięcy wcześniej. W tegorocznych wyborach Fijołek wystartuje z własnego komitetu z poparciem Platformy Obywatelskiej, Nowej Lewicy, Polski 2050, Partii Zielonych oraz lokalnych stowarzyszeń.

Jednym z jego kontrkandydatów będzie wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Waldemar Szumny. Ma 55 lat. Kandydat PiS jest radnym miejskim już szóstą kadencję.

W wyborach wystartuje również lider stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa Jacek Strojny (KW Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa). Jest ekonomistą i profesorem Politechniki Rzeszowskiej, który od 20 lat zajmuje się problematyką rozwoju terytorialnego oraz zarządzaniem publicznym. Od kilkunastu lat pracuje też w radach nadzorczych spółek komunalnych związanych z ciepłownictwem czy budowaniem mieszkań komunalnych. Jest ekspertem w Związku Miast Polskich i doradcą Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Ma 46 lat.

Trzecią Drogę reprezentować będzie lider PSL na Podkarpaciu Adam Dziedzic, który ogłosił swoją kandydaturę w ostatniej chwili. Polityk w niedawnych wyborach został wybrany po raz pierwszy na posła. 54-latek wcześniej był m.in. wójtem gminy Świlcza.

Czytaj także:

Wśród kandydatów na prezydenta Rzeszowa będzie jest jedna kobieta, która jest jednocześnie najmłodsza na liście. Karolina Pikuła wystartuje z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Ma 32 lata.

Szóstym kandydatem w wyborach na prezydenta Rzeszowa jest Janusz Niemier reprezentujący KWW Ruch Obrony Polski. Ma 48 lat. Jest członkiem partii Polska Jest Jedna. Z wykształcenia jest doktorem socjologii, a z zawodu byłym pracownikiem Straży Granicznej, pilotem i przedsiębiorcą. 


BIAŁYSTOK

Ubiegający się o czwartą i ostatnią reelekcję urzędujący prezydent Białegostoku 65-letni Tadeusz Truskolaski będzie miał czterech konkurentów na swoje stanowisko. Obecny włodarz miasta objął swoje stanowisko 18 lat temu. Ma poparcie Koalicji Obywatelskiej i startuje z jej komitetu.

Kandydatem PiS w wyborach na prezydenta Białegostoku jest szef klubu radnych tej partii w Radzie Miasta obecnej kadencji Henryk Dębowski. Kandydat ma 45 lat, jest radnym miejskim kolejnych kadencji od 2014 roku. Obecnie jest zatrudniony jako zastępca dyrektora białostockiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (miejscy radni nie zgodzili się na jego odwołanie z tego stanowiska, o co wnioskowały nowe władze KOWR).

Swojego kandydata wystawiła również Nowa Lewica. Andrzej Aleksiejczuk jest wiceprzewodniczącym Rady OPZZ w Podlaskiem, przewodniczącym międzyzakładowej organizacji związkowej Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników w Białymstoku oraz członkiem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. W ostatnich wyborach parlamentarnych był kandydatem lewicy na posła, ale mandatu nie zdobył. Ma 56 lat.

Kandydatem Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców jest 41-letni Rafał Greś. Już wcześniej startował w wyborach: w 2018 r. ubiegał się bez powodzenia o fotel burmistrza Białegostoku, a jesienią 2023 r. kandydował do Sejmu, ale mandatu nie uzyskał. Jest przedsiębiorcą oraz instruktorem i sędzią szachowym.

Piątym kandydatem ubiegającym się o fotel prezydenta miasta jest bezpartyjny Jarosław Galej, który będzie reprezentował komitet "Spoza sitwy". Ma 51 lat.


GDAŃSK

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała siedmioro kandydatów, którzy w wyborach samorządowych będą ubiegali się o urząd prezydenta Gdańska.

Bezpartyjna, obecna prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz jako członek Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska wystartuje z komitetu Koalicji Obywatelskiej. Oprócz poparcia PO może liczyć także na głosy wyborców PSL. Ma 44 lata. Na cele gdańskiego magistratu stanęła po przedterminowych wyborach, które odbyły się po zabójstwie ówczesnego prezydenta Pawła Adamowicza.

Zwolennicy koalicji Trzeciej Drogi będą mieli do wyboru również drugiego kandydata. Z komitetu Wspólna Gdańska Droga 2050 kandyduje członek partii Szymona Hołowni Andrzej Pecka. Oprócz Polski 2050 poparcia udzieliła mu Nowa Lewica i środowisko ruchów miejskich. W ubiegłym roku bez powodzenia ubiegał się o mandat w Sejmie startując z list koalicji Trzecia Droga. Ma 50 lat.

Prawo i Sprawiedliwość postawiło w tych wyborach na Tomasza RakowskiegoJest pełnomocnikiem PiS w okręgu gdańskim obejmującym Gdańsk i Sopot. Bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych w 2019 i 2023 roku. Ma 41 lat. Z zawodu jest informatykiem - prowadzi swoją firmę IT.

Czytaj także:

W tych wyborach ze swojego komitetu wystartuje Mariusz Andrzejczak. 41-latek z gdańską polityką związany jest od lat. Od 2006 r. należał do Platformy Obywatelskiej. Był założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Oliwy. W wyborach samorządowych jesienią 2014 r. roku bez powodzenia startował do Rady Miasta. Dostał się rok później na miejsce radnej, która uzyskała mandat w Sejmie.

Kolejny kandydat to Adam Szczepański. Jest zastępcą przewodniczącego Rady Dzielnicy Przymorze Małe. Od lat zajmuje się polityką społeczną - zwłaszcza kwestiami mieszkaniowymi. Pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku, gdzie zajmuje się funduszami unijnymi. Szczepański wystartuje z "KWW Społeczny Gdańsk - Miasto dla ludzi".

Z Komitetu Wyborczego Wyborców Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni wystartuje Artur Szostak. W ostatnich wyborach parlamentarnych bez powodzenia startował do Senatu z ramienia Polskiej Partii Piratów. MA 37 lat. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Gdańskim, a także studiów Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prowadzi rodzinna firmę.

Ostatnim na alfabetycznej liście PKW jest Michał Urbaniak. To były poseł Konfederacji w latach 2019-2023. Na prezydenta Gdańska startuje z KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna. W parlamentarnej przeszłości pracował w komisjach gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a także kultury i środków masowego przekazu oraz rolnictwa i rozwoju wsi. Jest absolwentem bezpieczeństwa narodowego na Akademii Marynarki Wojennej oraz zarządzania projektami w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu, a także rolnictwa na Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Obecnie jest dyrektorem biura prasowego Konfederacji. Ma 33 lata i jest najmłodszym kandydatem na gdańskiej liście.


KATOWICE

Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej w stolicy Śląska zarejestrowano pięciu kandydatów na urząd prezydenta.

Marcin Krupa stara się o reelekcję na trzecią kadencję z KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa. Poparła go Koalicja Obywatelska oraz Nowa Lewica. 48-letni prezydentem Katowic został po raz pierwszy w 2014 r. przy poparciu ustępującego włodarza Piotra Uszoka. Jest przewodniczącym zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości został zgłoszony Leszek Piechota. Przez lata był związany z branżą górniczą. Ma 65 lat. W przeszłości był m.in. wiceprezydentem Katowic (2008-2010) oraz senatorem Platformy Obywatelskiej. W 2017 r. przeszedł na stronę PiS. Później bezskutecznie próbował ponownie dostać się do parlamentu, a w 2018 r. zostać prezydentem Chorzowa.

Czytaj także:

Z KWW Katowice 2050 startuje Dawid Durał. Uzyskał poparcie Polski 2050, Ruchu Autonomii Śląska oraz KATO Protestu. Ma 41 lat. W 2023 r. próbował dostać się do Sejmu RP z listy Polski 2050. Zasiada w Radzie Miasta Katowice. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Prezes OSP Dąbrówka Mała. Inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej i BHP.

Jacek Budniok to kandydat KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Ma 55 lat. Ukończył Wydział Transportu Politechniki Śląskiej, jest przedsiębiorcą. Nie należy do żadnej partii politycznej.

Czas na zgłaszanie przez komitety kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów skończył się w czwartek 13.03 o godz. 16.00. Kilka godzin wcześniej pojawiła się informacja o piątej osobie, która powalczy o urząd w Katowicach - to Marek Strzałkowski. To najmłodszy spośród kandydatów. Ma 39 lat. Reprezentuje KWW Gaia System Młodzi Dla Przyszłości Teraz.

KIELCE

O urząd prezydenta miasta województwa świętokrzyskiego zmierzy się w tych wyborach siedmioro kandydatów. Będą to dwie kobiety i pięciu mężczyzn. 

W kwietniowych wyborach samorządowych kielczanie wybiorą nowego prezydenta miasta. O reelekcję nie będzie się ubiegać Bogdan Wenta.

Zdaniem polityków Platformy powinna go zastąpić popierana przez Koalicję Obywatelską doradczyni obecnego wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda. To wieloletnia aktywistka miejska i działaczka społeczna zasiadająca w Radzie Miasta Kielce od 2014 roku. Ma 42 lata.

Nowa Lewica poparła wiceprezydenta miasta. Marcin Chłodnicki to 45-letni polityk, który mandat miejskiego radnego pełnił podczas dwóch kadencji w latach 2010-2018. W poprzednich wyborach samorządowych bez powodzenia ubiegał się o prezydenckie stanowisko. Sukcesu nie przyniosły mu również ostatnie wybory parlamentarne.

Czytaj także:

KKW Trzecia Droga PSL-Polska 2050 Szymona Hołowni startuje 64-letni Adam Cyrański. W latach 2015-2023 był posłem na Sejm.

W tych wyborach z poparciem PiS startuje 31-letni miejski radny z ramienia tej partii Marcin Stępniewski.

Organizacje i ruchy miejskie będą reprezentować: 40-letni radny Maciej Bursztein, którego poparło Stowarzyszenie Przyjazne Kielce, 54-letnia bezpartyjna działaczka społeczna Agata Marjańska (KWW Razem dla Kielc) oraz związany z lokalnym klubem piłkarskim 46-letni radny Kamil Suchański (KWW Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc).


OLSZTYN

W stolicy warmińsko-mazurskiego regionu start w nadchodzących wyborach na stanowisko prezydenta Olsztyna zmierzy się siedmioro kandydatów. 

Obecny prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję i wsparł kandydaturę przewodniczącego rady miasta mającego poparcie Koalicji Obywatelskiej. 43-letni Robert Szewczyk od 14 lat zasiada w radzie. Zawodowo związany z Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie.

Z własnego komitetu wyborczego wystartuje 73-letni były prezydent miasta Czesław Małkowski. Polityk z olsztyńskim magistratem jest związany od lat 90. XX w. W przeszłości był członkiem SLD, ale od 2005 roku nie związał się z żadną partią. O fotel prezydenta miasta zawalczy już kolejny raz.

Lewica ma w mieście swojego kandydata związanego z Partią Razem. To 38-letni aktywista i działacza społeczny Bartosz Grucela. W przeszłości związany był zawodowo z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Od 2018 roku w kolejnych wyborach bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego sejmiku, europosła i posła.

Kandydatką KWW Trzecia Droga Olsztyn jest 48-letnia radna Monika Rogińska-Stanulewicz.

Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości startuje były wiceprzewodniczący rady miasta Grzegorz Smoliński. Kandydat ma 51 lat.

Czytaj także:

W tych wyborach swój start zarejestrowali także kandydaci niezależni. Pierwszym na liście PKW jest radny Mirosław Arczak. To aktywista, działacz społeczny i wolontariusz działający w organizacji pozarządowych. Przez wiele lat organizował i współorganizował wydarzenia, warsztaty, projekty o charakterze sportowym, edukacyjnym, turystycznym, społecznym i kulturalny. 45-latek ma wsparcie bezpartyjnego ruchu miejskiego Wspólny Olsztyn.

Pewnym zaskoczeniem jest także udział w wyborach byłego siatkarza Marcina Możdżonka (KWW "Lepszy Olsztyn").

W mieście zabraknie kandydata komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Nie zdołali oni zarejestrować list kandydatów na radnych w Olsztynie i tym samym nie spełnili wymogu dot. zgłoszenia kandydata na prezydenta miasta.


POZNAŃ

W stolicy Wielkopolski zmierzy się pięcioro kandydatów.

Obecny prezydent 60-letni Jacek Jaśkowiak rządzi Poznaniem od 2014 roku. Wcześniej wielokrotnie deklarował publicznie, że zamierza sprawować urząd prezydenta miasta maksymalnie przez dwie kadencje. Jednak pod koniec ubiegłego roku poinformował, że będzie ubiegał się o drugą reelekcję. Został oficjalnie zaprezentowany jako kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Jaśkowiak zmierzy się m.in. z 63-letnim kandydatem Zjednoczonej Prawicy. Zbigniew Czerwiński to wywodzący się z ZChN członek Prawa i Sprawiedliwości zasiadający od 1998 roku w sejmiku wojewódzkim.

W wyborach o urząd prezydenta Poznania wystartuje także kandydat Trzeciej Drogi, adwokat Przemysław Plewiński. Ma 39 lat i jak dotąd nie angażował się w lokalną politykę. Jest członkiem Polski 2050.

Czytaj także:

Jego równolatek, społecznik Łukasz Garczewski, to kandydat KWW Społeczny Poznań. Zawodowo zajmuje się budowaniem oprogramowania, zarządzaniem projektami i komunikacją, usprawnianiem procesów w organizacjach. Od 5 lat pełni funkcję radnego osiedla Rataje. Jest działaczem poznańskich i ogólnopolskich organizacjach pozarządowych.

Jedyna kobieta na tej liście to Beata Urbańska. Była miejską radną w latach 2010-2018. Ma 47 lat. Jest członkiem Nowej Lewicy i szefową poznańskich struktur partii. Od 20 lat zawodowo pracuje w branży finansowej, gdzie zajmuje się bankowością korporacyjną i współpracuje z przedsiębiorstwami w sektorze MŚP.

SZCZECIN

W tym zachodniopomorskim mieście o fotel prezydenta zawalczy czterech kandydatów.

Ubiegający się po raz czwarty o reelekcję Piotr Krzystek, po ewentualnym zwycięstwie, będzie mógł pełnić tę funkcję po raz ostatni. 51-letni polityk wystartuje on ramienia z KWW Piotra Krzystka Koalicja Samorządowa.

O urząd prezydenta Szczecina ubiega się również Zbigniew Bogucki. Obecny poseł Prawa i Sprawiedliwości otrzymał poparcie swojej partii. Zanim zasiadł w parlamentarnych ławach w latach 2020-2023 był wojewodą zachodniopomorskim, a wcześniej (od 2018 r.) zasiadał w sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Przed zaangażowaniem się w politykę był prokuratorem, a następnie prowadził własną kancelarię adwokacką. Ma 44 lata.

Z ramienia KWW Lewica startuje Bogdan Jaroszewicz. 49-letni polityk Nowej Lewicy to były zastępca prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. W latach 2011-2015 r. odpowiadał m.in. za sprawy związane z inwestycjami miejskimi i planowaniem przestrzennym. Obecnie jest zastępcą burmistrza Nowogardu.

Swoich kandydatów nie wystawiły komitety PSL i Koalicji Obywatelskiej.

***

Opracowała Sabina Treffler redaktor portalu PolskieRadio24.pl

IAR/PAP/pkw.gov.pl/radiopik.pl/pm/st

Polecane

Wróć do strony głównej