Przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego. Prof. Rafałowski: to podważyło jego kompetencje

2024-03-15, 22:00

Przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego. Prof. Rafałowski: to podważyło jego kompetencje
Przesłuchanie Jarosława Kaczyńskiego przed sejmową komisją śledczą trwało ponad siedem godzin. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Jak to jest, że minister, który ma taką funkcję i takie kompetencje, nie poświęca uwagi kontroli nad służbami specjalnymi - pytał w Polskim Radiu 24 socjolog i politolog prof. Wojciech Rafałowski, nawiązując do zeznań Jarosława Kaczyńskiego, byłego wicepremiera ds. bezpieczeństwa, przed komisją śledczą. - To przesłuchanie podważyło jego kompetencje i władzę w tym zakresie - ocenił.

Sejmowa komisja do spraw Pegasusa przesłuchała Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS odpowiadał na pytania komisji przez ponad siedem godzin, wiele z wypowiedzi jego i członków komisji było cytowanych w internecie i mediach społecznościowych. 

- W przesłuchaniu padły pewne elementy konkretów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Rafałowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Zwrócił uwagę na podsumowanie posiedzenia, w którym przewodnicząca komisji Magdalena Sroka "wyłuszczyła najważniejsze tezy". 

- Mnie uderzyło w tych opowieściach to, że dowiedzieliśmy się, w jaki sposób funkcjonował Jarosław Kaczyński jako wicepremier do spraw bezpieczeństwa, że jego zainteresowanie sprawą Pegasusa było minimalne. To pokazuje z jednej strony, że była to sprawa niskiego priorytetu dla niego, ale z drugiej - podważa to jego kompetencje i władzę w tym zakresie - ocenił. 

- Jak to jest, że minister, który ma taką funkcję i takie kompetencje, nie poświęca uwagi kontroli nad służbami specjalnymi. Pytanie, dlaczego tak mało wie, mimo takiej roli w rządzie - wskazał. - Jeżeli tak mało wie, to świadczy to o jego braku zaangażowania w pełnioną funkcję - dodał.

Ekspert zauważył, że jeśli jednak Jarosław Kaczyński wie więcej, niż powiedział, "to znaczy, że coś ukrywa, a nie powinien tego ukrywać, chyba że to tajemnica państwowa". 

Kulisy państwa PiS. Prof. Rafałowski o skutkach przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego

W ocenie gościa Polskiego Radia 24 prawdopodobne jest, że w państwie PiS to Jarosław Kaczyński o wszystkim decydował. - Trzeba pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy władza sprawowana jest nieformalnie - a wiemy, że Jarosław Kaczyński nie pełnił przez dłuższy czas żadnych funkcji poza szefem partii - decyzje są wydawane ustnie. W takiej sytuacji bardzo trudno go pociągnąć do odpowiedzialności za jakąkolwiek decyzję - zauważył. 

- Może być też tak, że prezes mówi coś, a następnie jego podwładni dedukują, co powinni zrobić. To może nie być tak, że prezes wprost podejmuje decyzje, tylko kreuje atmosferę kierunku. W takim układzie jego podwładni będą chcieli się wykazać inicjatywą, będzie więc niejasna struktura półsłówek i działania w kręgu nieprzejrzystych reguł - wyjaśnił prof. Wojciech Rafałowski. 

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

Prof. Wojciech Rafałowski o przesłuchaniu Jarosława Kaczyńskiego przed sejmową komisją śledczą ds. Pegasusa ("Stan rzeczy"/ PR24) 20:11
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Karol Surówka

Gość: prof. Wojciech Rafałowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 15.03.2024

Godzina emisji: 21.35


Polskie Radio 24/mbl/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej