Moskwa zakazała eksportu paliw. Ekspert PISM: to skutek ataków dronów i sankcji

- Sankcje zwiększają koszty prowadzenia wojny, gdyby ich nie było, sytuacja na froncie byłaby diametralnie inna - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Wielgucka z PISM. Jak dodała, skutkiem sankcji jest zakaz eksportu rosyjskich paliw.

2024-03-17, 14:39

Moskwa zakazała eksportu paliw. Ekspert PISM: to skutek ataków dronów i sankcji
Zdaniem gościa Polskiego Radia, zakaz eksportu paliw to także skutek sankcji nałożonych na Rosję. Foto: Grigvovan/ Shutterstock

Rosyjskie PKB wzrośnie o ponad 2,5 proc. w tym roku - wynika z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W sankcjach wobec Rosji nie uczestniczy 80 proc. światowej populacji i 40 proc. światowej gospodarki - szacuje "The Economist". 

Rosja. Zakaz eksportu benzyny. To skutek sankcji

- PKB jest dosyć topornym wskaźnikiem rozwoju gospodarki, tę bowiem nakręcają przedsiębiorstwa działające wokół wojny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Legucka z PISM. - Sankcje nie tyle potrafią zrzucić z tronu takiego przywódcę jak Władimir Putin, ale podnoszą koszty prowadzenia wojny - dodała.

- Gdyby ich nie było, sytuacja na froncie byłaby diametralnie inna. Na razie Rosjanie trzymają się na froncie mocno, ale nie mają możliwości operacyjnych by zająć większą część terytorium ukraińskiego. Sankcje mają więc element ratowania sumienia państw zachodnich, a jednocześnie zwiększają koszty prowadzenia wojny - zaznaczyła.

Za przykład działania sankcji wskazała zakaz sprzedaży rosyjskiej benzyny ze względu na ukraińskie ataki na rafinerie dronami i brak w Rosji technologii umożliwiającej szybką naprawę przetwórni. - Możliwe jest, że paliwo będzie reglamentowane nie tylko dla obywateli, ale także dla armii - dodała. 

REKLAMA

Sankcje świata wobec Rosji. Oligarchowie przejęli rynek po zachodnich firmach

Odnosząc się do zamierzeń zrujnowania sankcjami majątków rosyjskich oligarchów, gość Polskiego Radia 24 stwierdziła, że "oligarchowie kojarzą się z latami 90., kiedy mieli dużą władzę i wpływ na Borysa Jelcyna".

- Teraz jest trochę inaczej. Oni również oddają hołd Władimirowi Putinowi, za co dostają konkretne profity i bogactwo biorące się z tego, że zagraniczne firmy musiały się wycofać z Rosji, a oni dostają ten kawałek tortu - mówiła Agnieszka Legucka. 

Więcej w nagraniu: 

Posłuchaj

Agnieszka Legucka o sankcjach wobec Rosji ("Świat 24/PR24") 11:25
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także: 

Rosyjskie rafinerie celem Ukraińców. Zakaz eksportu paliw

Rosja wprowadziła od 1 marca sześciomiesięczny zakaz eksportu paliw, aby ustabilizować ceny na rynku krajowym w związku z mniejszą podażą, będącą zapewne skutkiem ukraińskich ataków na rafinerie - przekazało na początki miesiąca brytyjskie ministerstwo obrony.

"Jest prawdopodobne, że zdolność Rosji do rafinowania ropy została czasowo ograniczona wskutek licznych ataków ukraińskich dronów na rafinerie na terenie Rosji. Zakaz eksportu złagodzi presję po stronie podaży i umożliwi Rosji dokonanie napraw rafinerii. Naprawy prawdopodobnie potrwają dłużej niż normalnie, ponieważ zachodnie sankcje uniemożliwiają import niektórych niezbędnych komponentów" - napisano w informacji brytyjskiego resortu obrony. 

REKLAMA

[ZOBACZ TAKŻE] Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaszak-Bandych gościem Polskiego Radia: 

***

Audycja: "Świat 24"

Prowadzący: Marcin Pośpiech

Gość: Agnieszka Legucka (PISM)

Data emisji: 17.03.2024

REKLAMA

Godzina emisji: 13.33

Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej