Mniej nowych mieszkań w grudniu, więcej pozwoleń. Nowe dane NBP

2024-03-29, 12:18

Mniej nowych mieszkań w grudniu, więcej pozwoleń. Nowe dane NBP
NBP poinformował, że w ostatnich trzech miesiącach 2023 roku rozpoczęto budowę 50,2 tys. mieszkań. Czyli mniej o ok. 6 proc. niż w poprzednim kwartale i oznacza to spadek o ok. 6 proc. w porównaniu do czwartego kwartału 2022 roku ( czyli rok do roku).Foto: Shutterstock/Damian Lugowski

W czwartym kwartale 2023 r. oddano do użytkowania 59,1 tys. mieszkań, czyli o 18 proc. mniej niż w czwartym kwartale rok wcześniej, ale 20 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2023 r. - poinformował w piątek Narodowy Bank Polski.

Jak podano w opublikowanym w piątek raporcie NBP pt. "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2023 r.", wydano pozwolenia na budowę 66,8 tys. mieszkań. A to oznacza wzrost o ok. 7 procent, w stosunku do poprzedniego kwartału i o ok. 11 proc. w porównaniu do czwartego kwartału 2022 roku.

NBP poinformował, że w ostatnich trzech miesiącach 2023 roku rozpoczęto budowę 50,2 tys. mieszkań. Czyli mniej o ok. 6 proc. niż w poprzednim kwartale i oznacza to spadek o ok. 6 proc. w porównaniu do czwartego kwartału 2022 roku ( czyli rok do roku).

"Nadal rosły liczone kwartał do kwartału, koszty budowy mieszkań: materiałów, robocizny i najmu sprzętu. Powróciło zainteresowanie zakupami terenów budowlanych przy wzroście poziomu ich cen. Obserwowano jednocześnie wzrost stawek transakcyjnych najmu mkw. mieszkań oraz wyższe, od notowanych w poprzednich kwartałach, wzrosty średnich nominalnych cen transakcyjnych mkw. mieszkań na rynkach pierwotnych" - podano w raporcie NBP.

 Jakie były średnie ceny nowych mieszkań?

Według raportu NBP, na rynkach pierwotnych nominalne średnie ceny transakcyjne mkw. nowych mieszkań wzrosły zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym zwłaszcza w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, natomiast zmniejszyły się wyłącznie w Gdyni.

Na rynkach pierwotnych notowano wzrosty realnych cen transakcyjnych względem CPI kwartalnie i rocznie, co znaczy, że wzrost inflacji był niższy od wzrostu cen mieszkań. Z kolei dynamiki realne względem wynagrodzeń były w czwartym kwartale 2023 r. ujemne zarówno kwartalnie jak i rocznie, co znaczy, że wynagrodzenia rosły szybciej od cen mieszkań.

Według banku centralnego, na rynkach wtórnych obserwowano wzrosty dynamiki cen nominalnych kwartalnie, szczególnie wysokie w Krakowie i Warszawie.

Dynamika roczna cen nominalnych zarówno względem CPI, jak i dynamiki wynagrodzeń nadal była ujemna na wszystkich rynkach, w tym szczególnie w Łodzi, Gdyni i Warszawie. Utrzymywał się popyt na mieszkania starsze, lepiej położone, ale mniejsze, z uwagi na niższy całkowity koszt zakupu.

Więcej mieszkań na wynajem

Jak poinformował NBP, w 2023 r. rosła liczba mieszkań oferowanych na wynajem. Było to m.in. efektem oddawania do użytku mieszkań kupionych w okresie boomu w latach 2020-2022, gdy wielu inwestorów decydowało się na zakupy mieszkania pod wynajem.

"Najem mieszkania z uwagi na wysokość stóp procentowych oraz stawki czynszów był w czwartym kwartale 2023 r. porównywalny z zakupem mieszkania, jako alternatywą dla konsumpcji mieszkaniowej" – podkreśla analiza NBP.

Dlatego profesjonalny rynek najmu w kolejnych latach powinien się dalej rozwijać ze względu na niestabilną sytuację na rynku nieruchomości, atrakcyjność rynku mieszkaniowego w Polsce na tle innych europejskich państw oraz nadal wysokie nominalne koszty kredytów hipotecznych.

Ile nowych kredytów mieszkaniowych?


Złotowe kredyty mieszkaniowe (bez umów renegocjowanych) brane w bankach w czwartym kwartale 2023 roku wynosiła 25 mld zł, i była wyższa o ok. 9,8 mld zł (65 procent) wobec wielkości z poprzedniego kwartału, oraz wyższa o ok. 18,7 mld zł tj. ok. trzykrotnie więcej względem czwartego kwartału 2022 r. Wyjaśniono, że popyt kredytowy wzrósł istotnie w czwartym kwartale 2023 r. na skutek uruchomionego w lipcu 2023 r. programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.".

W raporcie NBP podano, że deweloperzy informowali o znacznym ożywieniu w rozpoczynaniu nowych projektów w czwartym kwartale 2023 r. w odniesieniu do trzech poprzednich kwartałów. Ankietowani deklarowali zwiększenie swojej oferty sprzedaży w 2024 r. i w 2025 r. wobec 2023 r. odpowiednio o 71 proc. i 42 proc. Według wskazań podmiotów 45 proc. mieszkań znajdujących się w trakcie budowy na koniec 2023 r. było już sprzedane.

Według raportu, sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych jest stabilna, choć w dwóch wartościowo największych segmentach, to jest biurowym i handlowo-usługowym, jest wciąż znacznie gorsza niż przed wybuchem pandemii COVID-19.

PR24/PAP/SW

Polecane

Wróć do strony głównej