30. rocznica ludobójstwa w Rwandzie. Przedstawiciele UE oddali hołd ofiarom
Przedstawiciele Unii Europejskiej oddali hołd ofiarom ludobójczych walk między plemionami Tutsi i Hutu w Rwandzie. Dziś przypada 30. rocznica masakry, w której zginęło 800 tysięcy ludzi, głównie z plemienia Tutsi, dokonanej przez ekstremistów Hutu. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
2024-04-07, 13:56
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wziął udział w Kigali w uroczystościach upamiętniających ofiary. Wpis na portalu X opublikowała szefowa Komisji Ursula von der Leyen. Jest też oświadczenie szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.
Lekcja dla reszty świata
Szefowa Komisji nawiązała do rozliczeń i pojednania. "Czcimy ofiary. I chwalimy drogę Rwandy od ciemności do nadziei i od bólu do postępu. To przykład dla świata" - brzmi z kolei wpis Ursuli von der Leyen.
Podobnie skomentował szef unijnej dyplomacji. "To, co mieszkańcy Rwandy osiągnęli w ciągu trzech dekad narodowej podróży ku jedności, pojednaniu, sprawiedliwości i zachowaniu pamięci o ludobójstwie Tutsi, jest lekcją dla reszty świata" - napisał Josep Borrell. Wspomniał też o transformacji Rwandy, odbudowie gospodarczej i rozwoju.
Zapewnił, że kraj ten może liczyć na wsparcie Unii. Napisał też, że należy wyciągnąć wnioski z bolesnej lekcji z przeszłości i zwalczać wszelkie formy ksenofobii, dyskryminacji i mowy nienawiści wobec grup narodowych, etnicznych, rasowych i religijnych.
REKLAMA
Posłuchaj
- "Andrzej Duda otwiera rozdział współpracy". Były ambasador o podróży prezydenta do Afryki
- Rafał Lemkin - twórca pojęcia "ludobójstwo"
IAR/Beata Płomecka/łl
REKLAMA