30. rocznica ludobójstwa w Rwandzie. Przedstawiciele UE oddali hołd ofiarom

2024-04-07, 13:56

30. rocznica ludobójstwa w Rwandzie. Przedstawiciele UE oddali hołd ofiarom
Ceremonia w stolicy Rwandy, Kigali, upamiętniająca 30. rocznicę ludobójstwa. Od lewej: Bill Clinton, Salva Kiir Mayardit i Charles Michel. Rwanda, 07.04.2024.Foto: AA/ABACA/Abaca/East News

Przedstawiciele Unii Europejskiej oddali hołd ofiarom ludobójczych walk między plemionami Tutsi i Hutu w Rwandzie. Dziś przypada 30. rocznica masakry, w której zginęło 800 tysięcy ludzi, głównie z plemienia Tutsi, dokonanej przez ekstremistów Hutu. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wziął udział w Kigali w uroczystościach upamiętniających ofiary. Wpis na portalu X opublikowała szefowa Komisji Ursula von der Leyen. Jest też oświadczenie szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.

Lekcja dla reszty świata

Szefowa Komisji nawiązała do rozliczeń i pojednania. "Czcimy ofiary. I chwalimy drogę Rwandy od ciemności do nadziei i od bólu do postępu. To przykład dla świata" - brzmi z kolei wpis Ursuli von der Leyen.

Podobnie skomentował szef unijnej dyplomacji. "To, co mieszkańcy Rwandy osiągnęli w ciągu trzech dekad narodowej podróży ku jedności, pojednaniu, sprawiedliwości i zachowaniu pamięci o ludobójstwie Tutsi, jest lekcją dla reszty świata" - napisał Josep Borrell. Wspomniał też o transformacji Rwandy, odbudowie gospodarczej i rozwoju.

Zapewnił, że kraj ten może liczyć na wsparcie Unii. Napisał też, że należy wyciągnąć wnioski z bolesnej lekcji z przeszłości i zwalczać wszelkie formy ksenofobii, dyskryminacji i mowy nienawiści wobec grup narodowych, etnicznych, rasowych i religijnych.


Posłuchaj

Przedstawiciele UE oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/łl

Polecane

Wróć do strony głównej