Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Ważne informacje dla kredytobiorców

2024-05-09, 15:38

Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Ważne informacje dla kredytobiorców
RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych. Raty kredytów nie wzrosną. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Rada Polityka Pieniężnej zdecydowała się na pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Oznacza to między innymi, że raty kredytów na razie nie wzrosną.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej

W piątek, 10 maja o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu główna stop procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc.

Zdaniem RPP

Jak przypomina RPP w komunikacie, według szybkiego szacunku GUS roczny wskaźnik inflacji CPI w kwietniu 2024 r. wyniósł 2,4 proc. (wobec 2,0 proc. w marcu 2024 r.). Do wzrostu inflacji w ujęciu rok do roku przyczynił się przede wszystkim wzrost rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych na skutek przywrócenia wyższej stawki podatku VAT oraz wzrost cen paliw.

"Uwzględniając dane GUS, można szacować, że w kwietniu br. ponownie obniżyła się inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii. W marcu 2024 r. utrzymywał się silny spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z relatywnie niską - mimo pewnego przyspieszenia - dynamiką aktywności gospodarczej ogranicza to dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych - podano w komunikacie.  

Rada ocenia, że obniżaniu inflacji sprzyja także umocnienie kursu złotego, które jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki. W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku niższej krajowej inflacji.

"W efekcie oczekuje się, że w II kw. 2024 r. roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP. Towarzyszyć temu będzie niższa niż w poprzednich kwartałach inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii, choć - wobec podwyższonej dynamiki cen usług - pozostanie ona wyższa niż inflacja CPI - dodano.  

RPP: inflacja może wzrosnąć

W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, związaną m.in. z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, w tym na oczekiwania inflacyjne, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy. W przypadku podniesienia cen energii w II połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć. Jednocześnie w średnim okresie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym.

"W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej" - podano także.

NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.

Zdaniem analityków

Analitycy spodziewali się takiej decyzji po ostatnim wstępnym odczycie inflacji za kwiecień. Okazało się, że ceny konsumpcyjne wzrosły w ubiegłym miesiącu o 2,4 proc. rdr. 

Według ekonomistów z ING Banku Śląskiego inflacja jest obecnie w trendzie wzrostowym i będzie rosła do końca 1kw25, a wzrost ten zostanie wzmocniony przez odchodzenie od mrożenia cen energii.

"Widzimy także uporczywość inflacji bazowej, głownie przez komponent usług. W takich warunkach Rada będzie w najbliższych miesiącach utrzymywała restrykcyjne nastawienie i jastrzębią retorykę. Spodziewamy się, że stopy NBP pozostaną bez zmian do końca 2024, a cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpocznie się w 2025, kiedy stopy mogą zostać obniżone łącznie o 75-100 pkt baz." - napisali analitycy ING Banku Śląskiego w komentarzu do decyzji RPP.

Posłuchaj

Sebastian Sajnóg, analityk z PIE uważa, że decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami rynku (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/ISBnews/NBP/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej