Znane centrum handlowe w Warszawie do likwidacji? Duże kłopoty

Blue City, spółka zarządzająca znanym centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania.

2024-05-24, 09:23

Znane centrum handlowe w Warszawie do likwidacji? Duże kłopoty
Blue City złożyło w sądzie wniosek o otwarcie postępowania układowego.Foto: Shutterstock/ Ritu Manoj Jethani

"Spółka Blue City (...), zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego. Zarząd firmy podjął taką decyzję wskutek braku porozumienia z konsorcjum banków co do przedłużenia terminu spłaty kredytu w łącznej wysokości 156 mln euro" - podano w komunikacie.

Postępowanie układowe

Dodano, że otwarcie przyspieszonego postępowania układowego ma uchronić centrum handlowe przed upadłością. Jak wskazano, jednocześnie decyzja ta pozwoli na ochronę miejsc pracy ponad 1500 osób zatrudnionych obecnie w centrum handlowym, a 200 najemcom na kontynuowanie działalności na niezmienionych warunkach.

W komunikacie podano też, że w 2015 roku konsorcjum instytucji finansowych: ING Polska, Nationale Nederlanden, Santander, BNP Paribas, Postbank/Deutsche Bank oraz Bank of China udzieliło Blue City finansowania w wysokości 185 milionów euro.

"W sumie obecnemu konsorcjum spłaciliśmy już ponad 80 mln euro, z czego większość to odsetki. Nie było żadnych opóźnień w spłatach kwartalnych rat. W naszym centrum handlowym po latach pandemii obserwujemy wzrost ruchu odwiedzających, więc byliśmy totalnie zaskoczeni informacją o odmowie przedłużenia terminu spłaty kredytu" - poinformował cytowany w komunikacie wiceprezes Blue City Yoram Reshef.

REKLAMA

Dodatkowe finansowanie

"Udało nam się nawet w tak krótkim czasie zorganizować dodatkowe finansowanie przez inne banki, ale postawiły one warunek, że ING nadal pozostanie liderem konsorcjum. Bank ING się na to nie zgodził. (...) Stanowczo deklarujemy, że chcemy spłacić całe zadłużenie, znajdując nowe finansowanie lub sprzedając centrum na warunkach oddających jego wartość" - dodał.

Obecnie w Blue City działa około 200 najemców, którzy wynajmują ponad 96 proc. powierzchni handlowej obiektu. W centrum handlowym pracuje w sumie około 1500 osób. Jednocześnie spółka zarządza powierzchnią biurową o wielkości ponad 33 tysięcy metrów kwadratowych, położoną w kompleksie centrum handlowego.

To nie odosobniony przypadek

Centra handlowe na całym świecie borykają się z wyzwaniami, ponieważ znaczna część handlu detalicznego przenosi się do internetu. Klienci coraz częściej wybierają wygodne zakupy online, które oferują szeroki wybór produktów, konkurencyjne ceny oraz możliwość dostawy do domu. W rezultacie, tradycyjne centra handlowe notują spadek liczby odwiedzających, co przekłada się na niższe przychody z wynajmu powierzchni handlowej i trudności w utrzymaniu pełnego obłożenia. Ten trend wymusza na właścicielach i zarządcach centrów handlowych poszukiwanie nowych strategii przyciągania klientów oraz dywersyfikację oferowanych usług, aby sprostać zmieniającym się oczekiwaniom rynku i uniknąć ryzyka upadłości.

Czytaj także:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej